Sorte krupnog ploda (Actinidia deliciosa) pogodne su samo za gajenje u predelima sa umerenom klimom.

Čak i u vinogradarskim regionima plodovi kod nas ne sazru ni na jesen. Beru se u oktobru, najkasnije u novembru pre prvog mraza, a plodovi se čuvaju u vlažnoj i hladnoj prostoriji, ali mogu postepeno da dozrevaju na sobnoj temperaturi.

U najpoznatije sorte krupnog kivija ubraja se „Hayward“. Manje rodna ali relativno otporna na zimu je „Starella“, dok novitet „Green Light“ rano sazreva i zahvaljujući ranom cvetanju, u manjoj je opasnosti od mraza.

Kao alternativa u ponudi je mini-kivi (Actinidia arguta) sa plodovima veličine ogrozda i glatkom korom. Ovakvi plodovi i kod nas mogu lepo da sazru na biljci.

Sorta „Weiki“ smatra se ekstremno otpornom na mraz i podesna je za gajenje na većim visinama. „Maki“ ima ukrasne plodove sa crvenom korom i zelenim mesnatim delom ploda, dok je „Kens Red“ sav purpurnocrven.

Sem nekoliko izuzetaka (npr. „Issai“, „Solo“) svim sortama kivija potrebni su oprašivaci (muške biljke) radi oplodnje. Kod kivija sa sitnim plodom na ženskim biljkama prinos je oko 5 kg, a kod krupnijih, zavisno od starosti i staništa, 15-25 kg. Važno kod novih sorti: Traže stanište zaštićeno od vetra i zemljište blago kisele reakcije. Najbolji termin za sadnju je od sredine aprila do sredine maja. Mini-kivi jede se sa korom. U njemu može da se uživa direktno sa drveta ili posle mesec dana čuvanja na hladnom. Krupnom kiviju potrebna je stabilna pergola. Posle berbe plodovi moraju da odstoje da bi sazreli.

Sa bogatstvom varijeteta upoznaćete se kroz našu galeriju slika...

LepaiSrecna Super-voće koje ubrzava metabolizam i poboljšava mentalne aktivnosti može se gajiti i kod nas, s tim što treba izabrati sorte krupnog ploda. Upoznajte različite kultivare ove egzotične voćke.