Jabuke se ubrajaju u retke plodove kod kojih treba praviti razliku između zrelosti za berbu i zrelosti tj. punoće ukusa. Letnje sorte kao što su „Klarapfel”, „Stark Earliest” ili „Nela” najukusnije su kada se jedu odmah posle branja. Ove sorte posle kratkog vremena omekšaju, postanu brašnjave i ne mogu da se skladište. Jesenje i zimske jabuke kao što su „Topaz”, „Mars” ili „Boskoop” punu aromu razvijaju tek nekoliko nedelja od berbe.

Pravo vreme za berbu je kada pokožica, u zavisnosti od sorte, promeni boju npr. od zelene u žutu ili crvenu. Ako se plodovi ručno uvrnu oko peteljke, lako se odvajaju, a mesto razdvajanja je glatko. Zimske jabuke koje mogu da se skladište često formiraju sjajan voštani sloj. Nemojte ga otirati jer štiti plod od isparavanja i čak pomaže da jabuka ostane hrskava i sočna! Jabuke berite kada je napolju suvo i to samo zrele plodove bez fleka i oštećenja.

Prilikom berbe vodite računa o tome da jabuke nemaju oštećenja. Nemojte da gomilate plodove jedan na drugi u više slojeva, već u korpu stavite samo nekoliko jabuka jednu na drugu. Da biste sprečili prenošenje štetočina i gljivica koje izazivaju truljenje, posebno berite voće koje ima fleke ili je „načeto" i najbolje je da ga što pre upotrebite zajedno s opalim voćem.

Prostorija u kojoj je temperatura od 2 do 8°C i u kojoj je vazduh vlažan najbolji je prostor za skladištenje voća. Ukoliko nemate podrum, možete da iskoristite garažu ili šupu. Jabuke koje mogu da se skladište treba u jednom sloju poređati u plitke gajbice. Pojedinačni plodovi pri tom ne bi trebalo da se dodiruju. Jabuke i drugo voće skladištite odvojeno od krompira i drugog povrća.