Divlja vrsta celera uspeva na slanom zemljištu u blizini morske obale. I na Severnom moru i na Baltiku može povremeno da se otkrije ova biljka, ali se ipak najviše uzgaja u oblasti Sredozemlja. Homer, pesnik antičke Grcke, smatrao ju je afrodizijakom. U njegovoj „Odiseji“ opisano je kako je zavodljiva nimfa Kalipso dodavala listiće celera u svoje čarobne napitke. Naučni dokaz je, doduše, izostao, ali mi zbog toga nipošto ne bi trebalo da izbegavamo jela sa celerom.

Za razliku od Francuske ili Italije, celer se kod nas uglavnom koristi za pripremanje supe ili kao dodatak salatama. Ipak se čini da su izuzetno aromatični koren, stabljika i lišće prilično potcenjeni. Za uzgajanje u bašti i široku primenu u kuhinji pokazao se zahvalnim celer lišćar (Apium graveolens var. secalinum). Uzgajanje napolju slično je uzgajanju peršuna. S presadjivanjem bi trebalo da sačekate sve dok ne budete bili sigurni da je prošla opasnost od kasnog mraza. Setva obavljena u septembru ispod tkanine, folije ili u toploj leji daće berbu od oktobra do kraja novembra. Kao i peršun, celer se bere i koristi u što svežijem stanju. Tokom kuvanja, sušenja ili zamrzavanja listovi gube svoj karakterističan ukus.

Celer korenaš traži znatno više strpljenja uzgajivača. Uzgajanje pretkulture ispod stakla, najbolje prvih nedelja u godini, jeste neizostavno. Ukoliko želite da uštedite vremena i truda, kupite na pijaci rasad celera. Prilikom kupovine vodite računa o tome da biljka bude kompaktna, sa čvrstim, tamnozelenim listovima. Idealan termin za sadnju je od početka maja, najkasnije do sredine juna. Za kasniji razvoj korena potrebno je rastojanje od 50 cm izmedju redova i 40 cm u redu. Pošto celer raste pola iznad a pola ispod površine zemlje, potrebno je da biljku zasadite samo onoliko duboko da se začetak temenog pupoljka nazire iznad zemlje.

PageBreak

Za celer je tipično formiranje bočnog korena u donjem delu. Najveći neprijatelji celera jesu tvrdo zemljište, suša, visoka temperatura. Često okopavanje izmedju redova i obilno zalivanje ubrajaju se u najvažnije mere nege.   Savet: Od sredine jula do početka avgusta u razmaku od četiri nedelje dva puta u zemlju u leji dodajte djubrivo za povrće, bogato kalijumom. Ako je sadržaj sumpora visok, krtole ce biti šuplje, s plesnivim mesnatim delom.

Stabljike celera takodje postaju šuplje ako je udeo sumpora visok. Biljke rastu uspravno iznad zemlje i formiraju samo malo korenje. Posebno blage, svetložute stabljike dobijaju se tradicionalnim blanširanjem. Sorte kao što je „Golden Spartan”, ako se sade suviše blizu (35x35 cm), takodje mogu imati svetliju boju. Provereni zaljubljenici u celer prate trendove i novitete. Nove sorte sa svetlim i tamnozelenim lišćem, kao što su „Octavius”, „Darklet” i „Tall Utah”, imaju stabljike dužine do 30 cm. Idealne su za prelive i za brza jela od povrća u tiganju ili voku. Kod ranog uzgajanja u februaru berba počinje već krajem juna. Ali isplati se da budete malo strpljivi, jer je u julu i avgustu ukus najintenzivniji.