U ovom bastenskom predlogu je najzanimljivija odluka da se nivo za sedenje podigne za 40 cm i time izbegnu dotrajale stepenice. Na taj način izlazak iz kuće na fini, oplemenjeni podest od drveta postao je pravi užitak. U tom delu on je i proširen u obliku kvadrata.
Posađen je japanski javor koji pak omogućava da se sedi u baštenskoj garnituri, u prijatnom hladu.
U saksiji je zasađena ukrasna trava kineska šaš, koja doprinosi lepom doživljaju. Pravo odatle silazi se preko drvenog stepenika u cvetnu baštu. Desno od vrata plato se sužava i tu je postavljen ligeštul za ležanje i uživanje. Taj deo se završava s dva stepenika, kojima se takođe silazi u baštu odnosno na travnjak.
Ovde su vrlo uočljive dve stvari: prva je da je u blago zatalasanoj leji, pored kamenja i šljunka, cvece kompaktno zasađeno, što se uvek preporučuje kada je reč o manjim površinama. Drugo, cveće je uglavnom plavo i belo, pa zahvaljujući takvom izboru, ova površina vizuelno izgleda veća.
Kamenje i šljunak su tako postavljeni da podsećaju na korito potočića, a plavetnilo cveća na vodu. Prvi cvetovi, koji se pojavljuju u aprilu, nežnoplave su boje (muskari) i veoma sitni. Njima se u maju priključuje pokrivač tla veronika, koja cveta intenzivno plavo, a iznad nje perena sabljasti ljiljan s belim cvetom, koja veoma lepo izgleda pored kamena.
Leto je okićeno belom macinom travom, plavom skabiozom i bautelom neobičnog izgleda. Tu je, u avgustu, i ceratostigma tamnoplavih cvetova.
Na drugoj strani, pored ove improvizovane palube, takođe u rondeli cvetaju uglavnom ukrasne trave, poput kineske šaši koja može da poraste i do 160 cm. Gusto pored nje rastu snopovi sipe, a iznad njih u vazduhu lelujaju ljubičaste cvasti verbene.
Skicu bašte i legendu sa spiskom biljaka pogledajte i u galeriji slika.
Dragana Tucovic Branac,
pejzažni arhitekta JPK "Zelenilo – Beograd"
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.