Ako napravite podest u bašti, imaćete priliku da se nadjete usred zbivanja. U bašti mogu da se urede platforme različitih visina, kojima se deli ukupna površina, izjednačavaju razlike u visini terena ili naglašavaju pojedini delovi. 

Najčešće su podesti povezani sa stazicama ili se nalaze na njihovim krajevima. Kod stepeništa je potreban medjunivo, recimo, kada stepenište menja pravac ili je razlika u visini velika. Izdignuta, naglašena terasa i mesto za sedenje uz baštensko jezero jesu još neke od mogućnosti.

Kad počnete s planiranjem, postavlja se pitanje adekvatne podloge. Kod terena koji se nalaze na padini ovo pitanje postoji već samo po sebi. U ostalim slučajevima najbolje je da odaberete  svoje omiljeno mesto.

Idealno je kada se do njih stiže već postojećim stazama. Onaj ko planira manje podeste za sedenje u travnjaku, staze može da izostavi. Veličina podesta zavisi od njegove namene: prvo razmislite da li želite veliku baštensku fotelju ili mesto u loži s garniturom za sedenje. Dužina stepenika treba da bude najmanje onolika kolika je njegova širina. Visina stepenika zavisi od širine gazišta, a standardne dimenzije su 33 cm širina gazišta i 15-17 cm visina stepenika.

Različite vrste materijala postoje u ponudi, a izbor zavisi od učestalosti korišćenja tog prostora. Za delove koji se redovno koriste preporučuju se otporni i dugovečni materijali kao što su cigla, betonske ploče ili prirodni kamen. Pomoću njih se lako mogu realizovati i zaobljene forme. Da mraz ne bi izdigao ploče, treba ih postaviti na pošljunčani sloj debljine 30 cm. Potrebno je da se napravi i manji nagib koji će odvoditi vodu odnosno kišnicu od kuće. Jeftiniji materijali su šljunak, rizla ili malč od kore drveta, ali oni se povremeno moraju obnoviti. Za prostor za sedenje drvo je najbolji izbor.

U zavisnosti od načina postavljanja i sami možete da napravite podest. Najbolje bi bilo da izaberete materijal koji je već korišćen u bašti ili na kući. Tako će se vaša loža harmonično uklopiti u okruženje.