Nije nimalo lako postići sklad u vrtu. Prvo o čemu morate razmišljati pre nego što se odlučite da uredite prostor oko vaše kuće jeste lokacija na kojoj se ona nalazi. Dakle, okućnica u gradu, selu, izletištu, planinskom ili ravničarskom predelu, a ako u to uključimo i Mediteran, svakako podležu različitim pravilima, prilikom uređenja. Postoje i neka zajednička. Da počnemo prvo od njih.

Dobro uređen vrt, uslovno rečeno, treba da se sastoji od 4 celine:

  • ulazni, reprezentativni deo
  • prostor za boravak
  • prostor za odmor
  • koristan vrt.

Međutim, dobro uređen vrt ne mora da ima sve ove delove, što zavisi od njegove veličine, lokacije, ali i samog vlasnika i njegovih želja.
Ono što je takođe pravilo za sve dobro uređene vrtove je da ulazni deo mora biti reprezentativan. Da se malo zaustavimo na ovom aspektu. U ovom delu, ali i u celom vrtu, potrebno je voditi računa i o  arhitektonskom stilu u kome je sagrađena kuća. Pa tako, ako je to klasičan stil, onda će staze biti pravolinijske, kao i površine. U ovom, ulaznom delu, vodićemo računa i da izvesna simetrija bude zastupljena u sadnji, a pogotovo se preporučuje pravilno šišana živa ograda, pa i topiarne forme u njoj.

Po pravilu se ovde na ulazu nalazi fontana, a od cveća se najčešće bira ruža. Drveće je ukrasno, srebrnih i plavičastih formi i besprekorno ošišan travnjak (nisko). Kad smo kod drveća, treba znati da se ono sadi uvek u neparnom broju (1 – 3 – 5 – 7), a posebno je važno znati da udaljenost od kuće treba da bude veća od 3 m prilikom sadnje. Kada sadite više sadnica drveća, one između sebe treba da budu udaljene najmanje oko 2,5 m, kako ne biste morali da ih se lišite kad porastu. Kod drveća koje ima veću krošnju, razmak treba da bude i veći.

Reprezentativni deo vrta u planinskim predelima je sasvim drugačiji. Tu je puno  sezonskog i višegodišnjeg cveća, potočić, raznobojno šiblje i sve to bogato ukomponovano, ali tako, kao da je "ukradeno" iz prirode.

Prostor za boravak je onaj deo koji je obično uz samu kuću. Po pravilu je to pergola, orekrivena puzavicom, što opet zavisi od stila. Da li će biti ruža puzavica, vinova loza, ampelopsis, bugenvilea, tekoma... zavisi od toga gde vam je vrt i kom ste stilu pribegli.

Prostor za odmor gotovo je uvek u pejzažnom stilu i zaklonjen je od pogleda suseda i uličnih prolaznika. U njegovoj blizini je često česma, bunar ili biljni bazenčić. On može biti natkriven nadstrešnicom od drveta, trske, ali i od metalne konstrukcije ukomponovane sa crepom, drvetom i slično. Ovaj deo treba da deluje što prirodnije, kako bi se čovek tu potpuno opustio, a to je najviše moguće u ambijentu koji "imitira" netaknutu prirodu.

Na kraju, koristan vrt predstavljaju voćnjak i povrtnjak, koji se uvek moraju nalaziti fizički odvojeni od parkovskog dela vrta, obično iza kuće i ispred njega treba posaditi visoko šiblje, kako bi zaista predstavljao celinu za sebe.

Oni koji mogu formirati kompletan vrt spadaju u izuzetno srećne ljude, ali i oni drugi koji imaju i mali zeleni prostor, ukoliko ga lepo urede, mogu sebe smatrati srećnim, jer su retki.

Dragana Tucović – Baranac, dipl. ing. pejz. arh. PR JKP "Zelenilo Beograd"