Drvene garniture se jednostavno uklapaju u svaku baštu. Stabla, žbunaste biljke i letnje cvetnice upotpunjavaju harmoniju ovog kutka u bašti. Klupe, drveni paravani koji služe kao zaštita od pogleda, drveni podovi za pokrivanje terase, balkona ili jednog dela bašte su predmeti koje i sami možete da napravite. Svako sa malo veštine može da napravi dekorativan drveni nameštaj i to vrlo lako, naročito ako kupi već gotove drvene elemente, koji se mogu napraviti od greda.

Pazite pri izboru drvenih elemenata na njihovu otpornost na vremenske prilike. Materijal od koga je napravljena drvna galanterija je presudan za njenu dugotrajnost. Drvo koje je pogodno za pravljenje nameštaja je robinija i tikovina, jer su oba materijala relativno dugotrajna i bez upotrebe hemijskih sredstava za zaštitu drveta. Ne baš dugotrajne su omorika, jela ili bukva. Po mogućnosti bi trebalo za izradu drvne galanterije da koristite jelu, omoriku ili bor. Naravno, nameštaj se može izrađivati i od tropskog drveta, ali onda treba paziti gde ga kupujete. Ako se odlučite za garniture od jeftinih vrsta drveta koje su manje otporne na vremenske prilike, onda je važno da budu impregnirane. Impregnirano drvo ćete prepoznati po zelenoj ili smeđoj boji. Visok kvalitet imaju proizvodi sa oznakom „impregnirani drveni elementi”. Ovakvi elementi imaju garanciju do deset godina. Ko želi da sam pravi nameštaj od drveta i da ga zaštiti od vetra i insekata, najbolje je da se odluči za specijalne lazure za zaštitu drveta. Farbanjem tankim slojem, lazura prodire u drvo i pruža mu neophodnu zaštitu. Ulje i vosak pružaju dodatnu površinsku zaštitu drvetu. Oni štite od prljavštine i malih ogrebotina, ali ne i od loših vremenskih prilika. Najdelotvornija zaštita je da drvene garniture zaštitite od vlage i kontakta sa zemljom. Vlažno drvo mora brzo da se osuši. Zato sušite drvo na mestu koje je stalno provetreno, jer ako je stalno u ambijentu gde je vazduh vlažan onda brže propada. Izbegavajte direktan kontakt zemlje i drveta koje nije impregnirano, jer u tom slučaju drvo može početi da truli.

Pergole i sve vrste potpornih stubova najbolje je da postavite na betoniranoj podlozi, u koju je postavljena metalna šipka ili stub. Drvene površine po kojima se gazi treba ostaviti na sunčanom mestu da bi se dobro osušile. Površine onda treba profilisati, dakle malo izbrazdati. Tako drveni pod neće biti klizav čak i po kiši ili snegu.

To je naročito važno ako lučni mostovi imaju drveni pod! Za učvršćenje drvenih delova možete da koristite drvene zavrtnje. U spoljnom prostoru koristite pocinkovane ili čak čelične zavrtnje.

Piše: Radovan Rančić dipl.ecc i director „Donau Beograd”