Postoji oko 150 vrsta biljke iz roda Vuburnum, poznate i pod imenom hudika, udika, udikovina ili đul.
Za svaku baštu se može naći odgovarajući đul - ima onih koje vole sunčana mesta ali i žbunova kojima više odgovara senka. Nekima prija suvo zemljište, dok druge više vole vlagu. Zavisno od vrste i klime, viburnum cveta od ranog proleća do juna, a u jesen većina žbunova ulepšava vrtove svojim mesnatim bobicama.
Viburnum opulus: poznat i pod imenom snežna lopta (zbog belih cvasti sa mnogobrojnim cvetićima prijatnog mirisa raspoređenim tako da podsećaju na grudve snega). Listovi ovog žbuna, koji može da dostigne visinu od oko četiri metra, dugački su desetak santimetara, blago nazubljeni i podeljeni na tri do pet krakova.
VIŠE: Bašta u plavom
U proleće su svetle ili tamne zelene boje, dok u jesen zablistaju u svim nijansama crvene. Kada stigne jesen, umesto belih lopti na granama ovog žbuna pojave se krupne crvene bobice, prečnika oko jedan centimetar, koje opstaju tokom cele zime. Plodovi ove žbunaste biljke su lekoviti, ali ih je zbog otrovnih materija koje sadrže opasno jesti u većim količinama.
Viburnum opulus voli senovite delove vrta, sa vlažnijim zemljištem, ali nije previše zahtevna. Veoma je otporna i na industrijska i druga zagađenja. Ukoliko želite lepo oblikovan žbun okićen mnoštvom cvetova, biljku morate orezivati u proleće i posle cvetanja. Međutim, ako uklonite precvetale cvasti, ostaćete bez crvenih plodova u jesen.
Viburnum rhytidophyllum: zimzeleni grm poreklom iz Kine. Može da naraste i do četiri metra. Odgovaraju mu sve vrste zemljišta. Često se sadi kao živa ograda, a lepo izgleda i ako se nekoliko žbunova posadi u grupi, ali isto tako dekorativno deluje i usamljen, razgranat žbun.
Listovi viburnuma su krupni, kožasti, tamnozeleni, svetlije boje na naličju. U krajevima sa hladnom klimom Viburnum rhytidophyllum gubi lišće kada temperatura padne ispod minus 10 stepeni, dok u toplijim krajevima lišće oštećeno hladnoćom opada tek u proleće, kada izbijaju mladi listovi.
Viburnum opulus L: žbun sa naspramnim petodelnim listovima, belim cvetovima i crvenim plodovima, gorkastog ukusa. Spada u familiju Caprifoliaceae. Cveta u maju i junu. Raste u mešovitim i listopadnim šumama, prvenstveno na obodu šuma, na poljanama, sečinama, a takođe i na vodoplavnim rečnim dolinama.
Dostiže visinu 1,5 do 3 metara. Za lečenje se koriste kora i plodovi. Plodovi sadrže šećere, taninske materije, askorbinsku, izovalerijansku i sirćetnu kiselinu. Sok plodova sa medom se koristi u narodnoj medicini za lečenje raka.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka