Ovaj predlog se oslanja na pravolinijsko rešenje jer je poznato da mali prostori, a ovde je reč o uskom, izgledaju bolje odnosno veće ako je sve na svom mestu, dakle, geometrijski raspoređeno. To istovremeno ne znači da se zaboravilo na dinamiku i toplinu. U ovom prostoru najlepši ugođaj daje mnogo cveća u toplim bojama (žuto-zeleno u kombinaciji s ružičastim).
Prostor je podeljen na tri celine različite namene, pa tako je ispod nadstrešnice kutak za sedenje, druženje i obedovanje. Uz kuću su postavljene žardinjere sa cvecem. Deo za sunčanje i uživanje čine dva ligeštula.
Ovaj prostor je potpuno sakriven od pogleda, kao i treći, prednji deo s pergolom od drveta, gde su baštenska sofa za opuštanje i roštilj. Radi zaštite od nepoželjnih pogleda mogu se spustiti trakaste zavese. Prema susedu je celom dužinom postavljen beli visoki paravan, zbog čega bašta izgleda veća. Zanimljivo izgledaju, ali i štite od nepoželjnih pogleda tri crvenolisne bukve orezane kao špalirske stablašice.
Treba reći da su uklonjene kamene ploče i umesto njih postavljene kamene betonske, koje se bolje uklapaju u stil. A ova bašta postaje cvetna kada u maju procvetaju žuta kandilica i ružičasta margareta. Od kraja maja počinju da cvetaju dve grmolike ruže, jedna sa svetlucavim žutim cvetovima i druga „Westpol” vatrenocrvene boje. A u leto je u ovoj bašti pravi vatromet cveća: žuti hamerokalis, ukrasni virak, svetlozeleni irski zvončić, zeleno-žuta mlečika. Od jula je posebno lepo kada procveta gaura. Baštu u septembru krase semene mahune kineske šaši.
U galeriji pogledajte slike predložene bašte...
Dragana Tucović Baranac,
pejzažni arhitekta
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.