Kad je jedan stručnjak za cveće nazvao biberovac "radijator biljkom", svi su složili da je odabrao pravo ime. Latinski naziv za ovu lepu sobnu biljku je Peperomia i ima više varijeteta.

Krase je sitni, ravni listovi i debele stabljike koje zadržavaju dosta vode, pa se peperomija smatra i polusukulentom. Dalja je rođaka biljaka koje nam daju kuhinjski biber, pa je tako dobila i ime biberovac.

Najveći ukras na peperoniji su listovi, okruglasti ili u obliku srca, ali i oni izduženi sa zašiljenim vrhom. Mogu biti jarkozeleni ili prugasti, tačkasti ili sa šarom poput mermera.

Neke peperonije daju i lepe sitne cvetove, pa i bobice. Za razliku od mnogih drugih sobnih biljaka, ona nije toksična za kućne ljubimce pa je to razlog više da je uvrstite u svoj mali sobni vrt.

Ima ih više od 1.500 tipova, lako se gaje i vole svetlo mesto ili indirektnu svetlost. Nemojte da vas ime zavara, nije baš dobro da je držite na radijatoru niti da je iscrpljujete suvim vazduhom. Ipak je reč o tropskoj biljci, pa će joj prijati i vlažniji vazduh. Idealno je da je stavite na istočni prozor, a u zemlju možete da stavite i malo mešavine za orhideje. Ako bi zemlja bila suviše teška, koren može da brzo istruli.

peperonija biberovac 002.jpg
Shutterstock  

Najveći broj vrsta peperomije voli da se zemlja potpuno isuši pre nego što je zalijete. To znači da probate prstom - ako je pet centimetara zemlje suvo, vreme je za zalivanje.

Nije joj potrebno nikakvo đubrivo, a ako vam se čini da boluje, probajte da odsečete viškove izdanaka. Njih možete da upotrebite da odgajite nove biljke. Zabodite ih u mešavinu peska i malo zemlje, vlažite je prskalicom i posle dva meseca ćete primetiti nove korenčiće. Tada je možete preseliti u saksiju.

Šta ako peperonija ne uspeva?

Ako lišće bledi, peperonija je verovatno bila izložena prevelikoj količini direktnog sunčevog svetla. Preselite biljku na senovitije mesto. Ako je proleće ili leto, bledo lišće ukazuje da je mešavina zemlje slaba, pa ipak dodajte malo tečnog đubriva.

peperonija biberovac 007.jpg
Shutterstock  

Ako lišće vene, premalo ste zalivali peperoniju. Ako lišće žuti i opada, preterali ste sa vodom.

Ako lišće dobije smeđu boju na ivicama, peperonija je verovatno bila izložena jakim temperaturnim razlikama, pa je sklonite sa promaje i nađite mesto gde će biti zaštićena.

Peperomija ima i varijetet sa prugicama nalik kori lubenice, a i ljubičaste varijante - pogledajte ih sve u galeriji slika. Pročitajte i zašto neki filodendroni imaju rupe u listovima, a neki ne.

BONUS VIDEO:

Metod samozalivanja biljaka tiktok/joesgarden