Krupnim, jednostavnim ili punim cvetovima u beloj, crvenoj, roze, narandžastoj i  žutoj boji, kao i šatiranim laticama, Elatior-begonije u drugi plan stavljaju sve ostale cvetnice.

Prirodno stanište begonija su tropske kišne šume i to viši delovi stabala. Kada to znamo, jasno nam je da im treba adekvatno mesto.  Većini vrsta odgovara svetlo stanište, ali bez direktnog sunca, jer cvetovi i listovi mogu dobiti opekotine (braon fleke). Lisnodekorativne begonije šarenih listova traže više svetlosti u odnosu na većinu jednogodišnjih cvetnih begonija. Ove biljke vole toplije mesto u stanu. Tokom zime temperatura u postoriji treba da je najmanje 18 °C tokom noći.

Begonije u prostorijama koje se zagrevaju treba orošavati vodom. Vole visoku vlažnost vazduha. Takođe, treba redovno provetravati prostoriju u kojoj stoje jer svež vazduh sprečava oboljevanje biljke. Obolele listove treba odmah ukloniti. Begonija može nedeljama da zamenjuje buket cveća na vašem stolu i zato treba znati kako da je pravilno negujete. Odgovore na najvažnija pitanja daje Biljana Rabrenović, aranžerka cveća i vlasnica butika cveća "Biljana", koji se nalazi u Beogradu, u Ruzveltovoj ulici 2.

Pitanje: Na šta treba obratiti pažnju prilikom kupovine begonije u cvetu?
Odgovor: Ukoliko su begonije zaštićene folijom od lomljenja stabljika, na stabljikama se mogu pojaviti gljivice. Ako biljka "propada", uzrok je najčešće korenska gljivica. Braon fleke na cvetovima ukazuju na mesta iz kojih je trips isisao biljni sok, a trips je vrlo teško suzbiti.

Pitanje: Šta je najvažnije za uspešnu negu?
Odgovor: Trebalo bi obezbediti umereno svetlo mesto, pogotovo kad su dani kraći, a svetlost slabija.

Pitanje: Najčešće greške u nezi?
Odgovor: Preobilno zalivanje i voda u podmetaču. Tako dolazi do manjka kiseonika u zemlji, oštećenja korena i odumiranja biljke.

Pitanje: Koliko često treba zalivati biljku?
Odgovor: Bolje je supstrat održavati suvljim i ne preterano vlažnim. Ali busen nikada ne sme sasvim da se isuši i trebalo bi ga pomalo i umereno zalivati.

Pitanje: Kako i sa čim prihranjivati begonije?
Odgovor: Begonije treba đubriti prilikom zalivanja, tako što se u litar vode doda 0,8 g punog đubriva. Pre toga rastvorite 40 g mineralne soli u litri vode, a zatim dodajte 20 ml rastvora u vodu za zalivanje. Ukoliko biljka brže raste, treba joj više vode i hranljivih materija. Ovaj metod može se primeniti i na druge saksijske biljke.

Pitanje: Da li hibridne begonije mogu da cvetaju i naredne sezone? Kako ih negovati?
Odgovor: Na osvetljenom prostoru i uz redovno prihranjivanje, biljke cvetaju od proleća do jeseni. Biljka se može i orezati i tada će poterati nove izdanke i pupoljke. Ipak, bolje je kupiti nove begonije sledeće sezone.

Pitanje: Šta je karakteristično za Elatior-begonije?
Odgovor: Starijim sortama za formiranje pupoljaka potreban je kraći dan, a za njihovo otvaranje dug dan.