Vrlo retko se na lisnodekorativnim begonijama pojavljuju cvetovi, tako da je priroda "uredila" da listovi imaju jarke boje kako bi bili upadljivi za insekte. Osnovni princip gajenja je da vodite računa o vlažnosti zemlje. Ako je ona stalno vlažna ili u podmetaču ili ukrasnoj saksiji ima vode, cvetno i lisnodekorativne begonije imaće opuštene ili žute listove. Saksijska zemlja treba da je umereno vlažna. Polako sipajte vodu sobne temperature i sa malo đubriva. Može se koristiti i mineralna voda. Posle 30 minuta obavezno prospite vodu koja se sakupila u ukrasnoj saksiji.

Predlažemo nekoliko sorti za vašu kolekciju i dajemo nekoliko saveta za njihovo ispravno gajenje.

Hibridna begonija "L´escargot" nije delo prirode, već originalni plod truda uzgajivača cveća: listovi su uvijeni kao kućica puža! Ova biljka je toliko markantna da bi joj trebalo obezbediti solo nastup uz prozor.

Tigrasta begonija deluje zaista egzotično, baš u skladu sa svojim imenom. Njeni nežni izdanci odlično izgledaju u visećim saksijama ili na postolju. Zasadite ih u široke saksije, jer se koren ove begonije razvija u širinu.

Kraljevska begonija (Begonia rex) se smatra kolekcionarskim predmetom, zahvaljujući atraktivnim šarama u crvenoj, roze, srebrnoj, crnoj i zelenoj boji. Savetujemo da pokušate i sami da je razmnožavate, jer to uopšte nije teško.

Sorte iz tzv. "Optimagrupe" imaju šare jakog kontrasta pa deluju zaista spektakularno. Cvetne pupoljke kod lisnodekorativnih begonija odmah ukloniti; oni biljci samo oduzimaju snagu. U protivnom, listovi će biti mali i bledih šara.

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta