Poštovana redakcijo,

Hvala Vam što ste mi odgovorili na prvo pismo i na neka pitanja. Volim sobno bilje i imam ga dosta. Zato i imam knjige o cveću (“Nega sobnog cveća” – David Longman i “200 sobnih biljaka” – G. Kromdijk), ali bih htela još da kupim npr. ovu što vi nudite “Sobno cveće” – 450 dinara. Kupujem Lisin “Život sa cvećem” od prvog broja.  Želim da manje pišete o poljskom cveću (za to postoji magazin „Moja lepa bašta”), a više o sobnom.

Pišite o crvenom rododendronu, dizigoteci, zelenom i šarenom fikusu i fikusu benjaminu, aglonemi i alokaziji. Zanima me kaladijum (zašto ga nema u cvećarama i koja je cena u Garden centru), kordilina, difenbahija (Exotica Perfecta, Pia-hibrid, Tropic snow), rajska palma, kanarska urma, spatifilum šareni, drvo života, dracena (dragon tree). Zašto me neće Calathea “Rosa star” i “Maui Qween”?

Ja vas ljubim i nastavite samo tako.
Sladjana Mijailović, Kraljevo

Calathea i njima srodne Marante su biljke koje se svrstavaju medju teže za održavanje, pa je neophodno slediti uputstva prilikom njihovog gajenja. Navešćemo nekoliko najčešćih problema koji se kod njih mogu sresti. Ukoliko su listovi bledi i sprženi, biljku treba hitno premestiti na tamnije mesto. Smedji i suvi vrhovi listova govore o suvom vazduhu, pa biljku treba češae orošavati ili postaviti saksiju na vlažne kamenčiće.

Uvijanje listova i pojava mrlja po njima su uzrok nedovoljnog zalivanja. Trula i mlitava stabljika govori o preteranom zalivanju. Nagle promene temperature teško podnose, a najidealnije je izmedju 16 i 20 stepeni. Presadjivanje je neophodno jedanput godišnje, najbolje u proleće.

Caladium (slonovo uvo) se zaista retko može naći po cvećarama, verovatno zbog slabije potražnje, ali se povremeno ipak može naći po staklenicima. Treba ga zaštititi od direktnog sunca i obezbediti mu stalno vlažan vazduh – biće najbolje da ga postavite na tacnu punu šljunka koji ćete redovno vlažiti. Takodje, treba da se pobrinete da ne bude na promaji.

Dragana Vojičić, dipl. inženjer šumarstva
za pejzažnu arhitekturu