U želji za raskošnim cvećem ili prijatnim hladom u vrelim danima, često zaboravljamo da i najlepše biljke u dvorištu, ako nisu pažljivo odabrane i pravilno zasađene, mogu izazvati ozbiljnu štetu.

Neke vrste rastu dovoljno visoko da ometaju rad klima uređaja, mogu da oštete oluke i kablove, dok druge imaju jako korenje koje se dosta širi i pronađe i najmanje pukotine u temeljima ili cevima.

Neke biljke se pak šire tako brzo da ih je gotovo nemoguće držati pod kontrolom, stvarajući idealne uslove za razvoj buđi i plesni na zidovima kuće. Da bismo izbegli neželjene popravke i dodatne troškove, važno je znati koje biljke ne treba saditi preblizu kući.

Tuja

Američka tuja, poznata i kao arborvitae, često se koristi kao prirodna ograda ili vetrobran. Iako naizgled uskog rasta, ove četinarske biljke mogu dostići visinu preko 10-15 metara i šire se znatno više nego što se očekuje ako se redovno ne oreziju. Grane su oštre, mogu da izgrebu fasadu, oštetite oluk i krov, a gusta krošnja pogoduje razvoju gljivica. Umesto da je sadite tik uz kuću, tuje je bolje postaviti na udaljenosti od desetak metara od temelja, ili je uzgajati u saksijama i redovno šišati da ostane kompaktna.

basta tuje.jpg
Foto: Shutterstock

Bambus

Bambus je još jedan primer biljke koju nikako ne treba saditi blizu kuće. Iako egzotičan i dekorativan, bambus je zapravo vrsta trave sa izuzetno invazivnim rizomima koji se šire pod zemljom. Njegovo korenje lako prodire u najmanje pukotine u temeljima, cevima pa čak i kroz podove, proširujući ih kako biljka raste. Neke sorte, poput zlatnog bambusa, mogu rasti i do 2,5 cm na sat! Umesto sadnje na otvorenom, bambus je bolje uvesti u dom kroz nameštaj, podne obloge ili kao sobnu biljku.

bambus basta dvoriste.jpg
Foto: Shutterstock

Indijski jorgovan

Lepi cvetovi i jarke boje čine da indijski jorgovan izgleda kao idealan ukras za prednji deo kuće, ali ova biljka može porasti više nego što očekujete. Grane često dosežu visinu krova, a opalo lišće, cvetovi i kora mogu da zapuše oluke i naprave nered po prilazu i tremu. Lepota ove biljke je neosporna, ali ako je posadite preblizu kuće, spremite se na redovno čišćenje. Umesto toga, bolje je da je zasadite u središtu dvorišta, dalje od trotoara, prilaza i ulaza.

indijski jorgovan.jpg
Foto: Shutterstock

Cvetne leje

Cvetne leje uz samu kuću izgledaju divno, ali svakodnevno zalivanje može izazvati prekomerno zadržavanje vlage pored temelja. Voda koja se zadržava, a zatim smrzava zimi, stvara mikropukotine koje se s vremenom šire. Takođe, stajaća voda može da polako erodira zemlju oko kuće, pa čak i da uzrokuje probleme s temeljima.

cvece basta dvoriste.jpg
Foto: Shutterstock

Ako ipak želite cveće uz kuću, nikada nemojte koristiti zid kuće kao zadnji zid leje. Ostavite nekoliko centimetara razmaka, ispunite ga šljunkom radi boljeg oticanja vode i postarajte se da teren blago pada od kuće. Još bolje rešenje su izdignute baštenske leje koje omogućavaju bolju cirkulaciju vazduha i efikasnije oticanje viška vode.

Pročitajte koje su najlepše biljke za terasu i dvorište bez sunca i pogledajte jednu prelepu baštu u galeriji slika.

PORODIČNA BAŠTA ZA MAŠTANJE U KRUŠEVCU: dvorište inspirisano ljubavlju i slogom (VAŠE BAŠTE + FOTO) Foto: Foto: Dušica Savić

BONUS VIDEO:

01:13
Kako napraviti fontanu u bašti Izvor: Facebook/Leon & LaCongo