Pomoću štapića za testiranje, koji možete da kupite u većim poljoprivrednim apotekama, odredite stepen kiselosti zemljišta (phvrednost) i sadržaj osnovnih hranljivih materija (azota, fosfata i kalijuma).

Pomešajte malo zemlje s vodom (kod određivanja ph-vrednosti preporučuje se destilovana voda), protresite bočicu i u nju stavite štapić. Posle nekoliko minuta možete očitati rezultat na skali.

Mnogo je preciznije kontrolisanje kvaliteta zemljišta u laboratoriji. Hemijska analiza daje informacije o stanju zemljišta, o hranljivim materijama i elementima u tragovima kao što su gvožđe, magnezijum ili bor. Pored toga određuje se i udeo štetnih materija, npr. teških metala kao što su olovo, kadmijum i cink.

Prihranjujte samo onim što nedostaje

Leje s povrćem koje su korišćene godinama po pravilu upućuju na visok sadržaj hranljivih materija. Analiza pokazuje da li treba da se redukuje prihranjivanje ili mora ciljano da se prihranjuje samo jednim elementom. S druge strane, kod novih bašta često zemljištu nedostaju humus i hranljive materije. Redovno dodavanje komposta i „zelenog“ đubriva redukuje pothranjenost zemljišta.