Pogrešno zalivanje – verovali ili ne, najčešća greška nije u nedovoljnom zalivanju, već u preterivanju s vodom. Čak i robusne sobne biljke pre ili kasnije počnu da pate kada ih prečesto zalivate i kada koren stoji konstantno u vlažnoj zemlji. Pošto su simptomi slični simptomima pri nedostatku vode (klonuli listovi opadaju), često ih još više zalivamo.

Lek: Ovakve biljke trebalo bi odmah presaditi, a staru zemlju ukloniti i istruleo koren skratiti sve do njegovog zdravog dela. Na kraju staviti zelene “pacijente” u svežu zemlju koja nije prihranjivana i narednih nedelja biljku samo pomalo zalivati. Tek kada biljke ponovo formiraju mlade izdanke, možete ih prihraniti i obilnije zaliti.

Pogrešna dijagnoza problema – jedna od najčešćih je neprepoznavanje “lažne pepelnice” čiji su tipični znaci braonkaste ili žućkaste fleke na listovima i bele naslage na unutrašnjoj strani listova, koje se za razliku od prave pepelnice ne mogu ukloniti. 

Lek: Ovo gljivično oboljenje teško se suzbija. Ukoliko ne pomogne uklanjanje napadnutih listova, trebalo bi da bacite biljku. Sladjana Dragičević, dipl.pejz.arh. “Beovrta”

Pogrešno djubrenje cvetnica – sa prihranom se može lako pogrešiti i ako zakasnimo, ali i ako preteramo. Pošto se zalihe hranljivih materija u zemlji brzo iscrpe kod saksijskih biljaka, neophodno je dodatno prihranjivati biljku u saksiji. U dobroj zemlji ima djubriva koje je dovoljno za mesec dana. Posle toga biljku treba dodatno djubriti.

Lek: Djubriva sa trenutnim dejstvom često se nalaze u tečnom obliku i dodaju se direktno u vodu za zalivanje. Biljka se prihranjuje jednom ili dvaput nedeljno
Djubrivo sa produženim dejstvom deluje mesecima. Nikada nemojte zalivati kada je biljka suva. Ako je moguće, zaštitite listove i cvetove od djubriva.