Na njivama kraj Zapadne Morave pojavila se štetočina krompirov moljac koji je pojedinim poljoprivrednim proizvođačima naneo stopostotnu štetu, piše Tanjug a prenosi B92 7. septembra 2015. godine.

Meštanin čačanskog sela Trnavska Baluga Aleksandar Paunović je više puta prskao svoj zasad ovog povrća i navodi da je pre dvadesetak dana izvadio jednu količinu i rod je bio zdrav.

PROČITAJTE JOŠ: Kako da upotrebite ljusku jajeta u borbi protiv štetočina u bašti

Prošle sedmice, međutim, u istoj njivi je od iste sorte izorao trule krtole.

Prema njegovim rečima, slična situacija je i u drugim selima, Viljuši, Zablaću, Slatini, a tamo gde je ova štetočina ušla šteta je i stopostotna.

Svetlana Stanković iz čačanske Poljoprivredne stručne službe kaže da nadležni iz ove ustanove brojnost moljaca prate već četiri godine, ali je od polovine jula 2015. godine uočen veliki porast broja jedinki. Stručnjaci Poljoprivredne šlužbe su preporučili sprovođenje mera hemijske zaštite, ističe ona.

Međutim, kako je rekla, dodatni problme predstavlja i to što licencirani preparati koji se koriste ne daju očekivane rezultate.

PROČITAJTE JOŠ: Protiv štetočina na jabuci

Prema rečima profesora na čačanskom Agronomskom fakultetu Draga Miloševića, gusenice se - nakon što leptir položi jaja, prvo razvijaju u listovima, a potom se šire na drške i krtole.

"Na krtoli se najpre vide crvene tačke gde se gusenica ubušila, a nakon toga se uočava izmet larvi i pojava truleži. Ukoliko u skladištima nema hlađenja moljac nastavlja da se razvija i u roku od 60 dana potpuno će uništiti krompir", rekao je Milošević za Tanjug, a prenosi B92.

Izvor: B92