Jesenje boje lišća vrlo su lepe, ali pre ili kasnije lišće će završiti na zemlji. Sve dok gljivice ne napadnu lišće, ono može da leži ispod drveća i žbunja. Zahvaljujući njemu, zemljište tamo ostaje rastresito a korov ne raste.

Osetljivijem drveću lišće služi kao zimska zaštita, ali s travnjaka i staza mora da se ukloni. I zimzelene perene trebalo bi osloboditi od opalog lišća. Ukoliko želite da kompostirate lišće, trebalo bi prethodno da ga ostavite da se osuši. Ono koje se teško razgrađuje, npr. od oraha ili hrasta, brže istruli ako se raširi po travnjaku i isitniti kosilicom. U kompost nemojte da dodajete sitne grane i drugi biljni materijal, i više puta ga prevrnite. Pošto se gljivične spore razgrađuju u procesu truljenja, može doći do kompostiranja lišća zaraženog pepelnicom.

Ako ste posebno zainteresovani za organsko đubrenje, možete se pozabaviti i pravljenjem posebnih hranljivih dodataka za baštenske biljke - rastvora od koprive ili kupusa. I jedan i drugi se jednostavno pripremaju - kilogram koprive na deset litara vode ili tri kilograma kupusa na deset litara vode treba ostaviti da odstoji, procediti i time zalivati biljke.