Žalfija, u našem narodu poznata još kao salvija i kadulja, čest je cvet u baštama ali i na balkonima i terasama. Pored toga što lepo izgleda, veoma je lekovita.

Čaj od žalfije leči promuklost, čisti krv i jača živce. Pomaže kod svake vrste prehlade. Izvrstan je lek za čišćenje jetre, za bolesti bubrega i protiv noćnog znojenja.  Žalfija se koristi i kao začin, u mnogim jelima i salatama. Na našim prostorima za sada, nažalost, u prodaji se može naći uglavnom obična baštenska žalfija (Salvia officinalis).

PROČITAJTE JOŠ: Razmnožite sami žalfiju

Sve sorte žalfije mogu se uzgajati u saksijama i veoma se lako održavaju. Postoji veliki broj vrsta i sorti ovog začinskog bilja. Odgovara im sunčano mesto i propusno zemljište. S vremena na vreme biljku treba djubriti i zalivati da bi bila žbunastija. Vrhove izdanaka treba redovno uklanjati. Nisu otporne na mraz, tako da se zimi moraju držati u podrumu, na svetlom mestu i na temperaturi od 10–12 stepeni.

Svojim specifičnim mirisom koji podseća na borovnice i ljubičastim cvetovima, crna žalfija (Salvia microphylla) će uveseljavati svoje vlasnike od jula, pa sve do oktobra. Neguje se kao i svaka kupolasta biljka koju zimi treba uneti u kuću, jer ne podnosi mraz. Biljku treba redovno orezivati da bi bila žbunastija.

Žalfija plave boje (Salvia guaranitica „Blue Enigma”) gde god se nalazila privući će tudje poglede. Pošto dostiže visinu i do dva metra, pogodna je kao biljka-paravan. Ispred nje se može posaditi žalfija (Salvia dorisiana) čiji listovi mirišu na voće. Za optimalan razvoj, obe biljke treba zasaditi u velike saksije, koje je najbolje postaviti na sunčano stanište.

Plavi cvetovi meksičke žalfije (Salvia patens) ili Salvie splendens skoro da nemaju suparnike po lepoti. Svojom plavom bojom oduševljavaju svakog ljubitelja cveća od juna do septembra, zbog čega je žalfija dobila nadimak „Gencian-žalfija”. Na jesen bi trebalo skratiti duge stabljike za 20 do 40 cm, zatim saksiju uneti u podrum da prezimi.

Zahvaljujući svojim crvenim cvetovima, purpurna žalfija (Salvia splendens “van Houttei”) privlači mnoge poglede. Ova nova vrsta žalfije, poznata i kao “zavodnica”, očarala je mnoge ljubitelje. Najbolje uspeva u velikim saksijama, u propusnoj zemlji i na sunčanom mestu, zaštićenom od vetra. Ukoliko je velika suša, biljku redovno zalivati.

Somotasta žalfija (Salvia leucantha) je s pravom dobila ime. Ljubitelji ove vrste cveća se u julu i avgustu mogu radovati njenim vatrenim cvetovima. Somotasta žalfija raste do jednog metra u visinu. Treba je zasaditi u veliku saksiju i oprezno štititi od mraza jer je veoma osetljiva. Zato je neophodno da se preko zime unese u stan ili kuću.

Pogledajte slike raznih sorti u galeriji slika!

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta

LepaiSrecna Ova atraktivna žbunasta biljka uglavnom se koristi kao začin mnogim jelima. Mi ćemo vam predstaviti nekoliko vrsta koje se od ostalih izdvajaju, pre svega, po fascinantno lepim cvetovima i zanosnim mirisima.