Šta prirodni kamen kao građevinski materijal čini tako posebnim?
Prirodni kamen je unikat sa ekstremno dugim životnim vekom. Ne postoji nijedan drugi građevinski materijal sa toliko boja i struktura, koji uz to ne sadrži štetne materije i lak je za održavanje. Kamen je prirodno nastala čvrsta mešavina minerala, komada minerala ili ruda, kao i ostataka nekada živih organizama.
Kod kamena koji se obrađuje za podne obloge, stepenice i u druge upotrebne svrhe, govorimo o prirodnom fabričkom kamenu, ali to ipak nije jednoobrazni industrijski proizvod, već pokazuje istoriju svog nastanka; na primer tamne primese u granitu svedoče o topljenju ruda u još tečnoj magmi.
Slojevitost peščara ukazuje na taloženje sedimenata u morima, deltama reka i velikim vodenim basenima. Okamenjenost u krečnjaku pripoveda o davno izumrlim životinjama, a cepljivost škriljca o snažnom pritisku prilikom nastajanja planina. Kolika sila je u ledeno doba delovala na kamenje, može se naslutiti po velikim komadima kamena koji su transportovani dalekim putevima.
Koji prirodni kamen je najznačajniji?
Pre svega „velika trojka“: peščar, krečnjak i granit.
Peščar se ubraja u najviše obrađivano prirodno kamenje. Naročito su poznate obrade od šarenog peščara i keupera (star oko 235–200 miliona godina). U privredi koristan peščar se taloži u oblastima blizu morske obale i širokih rečnih delti. Glinoviti peščar je relativno mekan, a kvarcni ekstremno čvrst.
Krečnjak je pre svega poznat iz srednjeg trijasa (243–235 miliona godina star) i gornje jure (164–145 miliona godina), kao i iz mlađih slojeva. Postoji krečnjak izrazite čvrstine i otpornosti na mraz.
Granit je nastao je uglavnom u karbonskom periodu, pre oko 300 miliona godina, i danas se može naći na planinama srednje visine. Zahvaljujući izrazitim tehničkim karakteristikama, podesan je za mnoge upotrebne svrhe.
U Srbiji je među najčuvenijim aranđelovački mermer i granit. Nažalost, sada u kamenolomu Venčac, Kijevo i mnogim drugim možete naći samo agregate razlicitih frakcija (drobljeni i lomljeni kamen) koji se najčešće koriste kao tampon sloj i podloza za završne slojeve u niskogradnji. Dosta firmi iz ove branše uvozi repromaterijal iz Španije, Italije i Grčke, a oni ih obrađuju.
Kako se dobija prirodni kamen?
Zahvaljujući modernoj tehnologiji, tradicija dobijanja i obrade prirodnog kamena doživljava novi polet. Za njegovu proizvodnju nije neophodna energija. Ranije se kopao ručno, danas se blokovi bušilicama, testerama i drugim postupcima pažljivo odvajaju od stena, onda odvoze ili skladište u kamenolomu. Mnogi komadi se direktno prodaju ljubiteljima bašte.
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka