Draga redakcijo,

Zahvalna sam što ovako, putem vašeg lista, koji redovno čitam, vidim da izlazite u susret svima onima koji to žele (to činite na kvalitetan način, te se nadam da ćete udovoljiti i mojoj molbi). Čitav život gajim cveće, ali ne ide mi za rukom. Zemlju koju kupujem u državnim cvećarama, “floreal”, kada stavim u saksije, kao da ništa nisam uradila. Prehrana u tekućem stanju skoro ništa ne pomaže, nikada se razrasta, a slabo i sporo cveta, pa bih volela da me posavetujete šta da radim. Drugi vid nezadovoljstva imam u ruseliji koju jako volim. Ne mogu da je uzgajim, uvek mi se osuši. Gde da je držim, u hladnoj prostoriji ili toplijoj, kako često i čime da je zalivam i prehranjujem?

Pozdrav od čitateljke Tanje iz Beograda

Draga Tanja,

Svaka biljka ima svoje specifične zahteve za gajenje, bilo u pogledu zemljiš ta, pozicije, odnosa prema svetlosti ili vlazi. Tako da u zavisnosti koje biljke gajite treba da koristite zemlju koja njima najviše odgovara. Imate posebno zemljišne supstrate za zelene sobne biljke, za zelene vrtne biljke, za ruže, orhideje, gde su izbalansirani mikro i makro elementi, kao i sadržaj treseta i humusa koji najviše odgovaraju pojedinim vrstama biljaka. Što se tiče ruselije (“koralni cvet”) ona je u našim uslovima unutrašnja biljka, ali pošto je poreklom iz Meksika preko leta se iznosi napolje u polusenku.

Zimi joj odgovara temperatura od 18 do 20 stepeni. Ima crvene i bledožute cvetove i cveta svake godine krajem proleća – početkom leta. Pogodna je za viseće korpe kao aranžman, a u svojoj postojbini je perena. Odgovara joj dobro drenirana zemlja, bogata humusom. Ne treba je prezalivati, već održavati umerenu vlažnost. U toku vegetacije možete je prihranjivati nekim organskim đubrivom (npr. Humisol).

Suzana Kljajić,
dipl. inž. poljoprivrede