Zumbul se veoma lako može kombinovati sa ostalim vesnicima proleća. Ova cvetnica odlično izgleda u buketima, ali i u saksijama na terasi ili u baštenskim lejama. Stabljike mogu biti visine od 15 do 30 cm, a krase ih guste, mirišljavei cvasti pune cvetova nalik na zvončiće. Danas se zumbul odgaja u najrazličitijim nijansama crvene, žute, narandžaste, ljubičaste i, naravno, tradicionalne bele i plave.

"Mladja sestra” je grozdasti zumbul, poznat I pod imenom “Muscari”, koji deluje kao minijaturno izdanje zumbula. Njegovi plavi ili beli cvetovi na kraju tanke stabljike obrazuju guste grozdove koji šire prijatan miris. Naš savet je da grozdasti zumbul posadite gusto u leji jer tako deluje najlepše. Njegove lukovice mogu da prezime u zemlji na otvorenom.

Šteta je baciti zumbul posle cvetanja, jer on može i sledećeg proleća da procveta. Možete ga sačuvati tako što ćete odseći cvetnu stabljiku. Uzmite oštre makaze ili nož i njime odsecite precvetalu stabljiku tačno iznad zemlje. Pri tom listovi ne smeju da se oštete, jer su oni još uvek potrebni biljci!

Ostavite saksiju na sunčanom mestu. Nastavite sa uobičajenim zalivanjem i prihranjujte biljku svake druge nedelje.

Zatim ostavite listove da uvenu. Zumbul u lukovici skladišti hranljive materije koje proizvodi u još zelenim listovima. Kada listovi postanu žuti i sasuše se, lukovica je skladištila dovoljno energije za zimu.

Kada odsečete uvenule listove, izvadite lukovicu iz saksije i očistite je od zemlje. Čuvajte je na tamnom, hladnom i suvom mestu!