– Zeleni bonton ne može da se zamisli bez rezanog cveća ili popularnije rečeno – cveća za vaze i odnosa prema njemu – kaže Dragana Tucović Baranac, dipl. inženjer pejzažne arhitekture iz JKP „Zelenilo Beograd". Iz istih razloga može da se sasvim sigurno zaključi da trpezarijski sto ili pak, ugao komode, najlepše ukrašava ovaj cvetni detalj. Međutim, prvo što bi trebalo da se zna je da u vazi izuzetno lepo izgleda i samo jedan cvet. Za Japance su tri cveta prava mera i čine sklad. Dakle, ne treba preterivati. Ali pre nego što se nešto više kaže o bontonu (ponašanju) kad je reč o rezanom cveću, ono što je neophodno znati kako bi cveće što duže trajalo je da bi vaza trebalo da bude pripremljena i čista, a voda u njoj do one visine koliko pojedinoj vrsti cveća to odgovara.
Recimo, trebalo bi da bude puna kada su ruže u pitanju, ali poluprazna kada je krase gerberi. Voda se u oba slučaja menja svakog dana i svakodnevno se pod vodom vrši kosi rez, na stabljikama, kako vazduh ne bi ušao u sprovodne snopiće i time onemogućio rascvetavanje pupoljaka. Zanimljivo je, recimo, da se voda u kojoj su lale ne menja, već dodaje, jer one nastavljaju da rastu u vazi!
Kod ruža je, pak, interesantno da se one pre stavljanja u vazu potapaju cele u toplu vodu (40 ˚C) i tu bivaju 20–ak minuta, nakon čega ih treba staviti u vazu. Još nešto treba znati, kad su ruže u pitanju – njih ne treba mešati sa drugim cvećem! Cveće u vazi, bez obzira na vrstu, ne treba držati blizu izvora toplote (zimi), ali ni na promaji, a tokom noći ih treba premestiti na nešto hladnije mesto.
Posebno se kao rezani cvet neguje ono koje dugo traje u vazi, a to su pre svega rajska ptica (strelicija), zatim posebna vrsta anturijuma i kala, frezije, anemone... A, kako bi trebalo da se ponašamo prilikom primanja cveća? Buket, kao što je već rečeno, može da se sastoji od jednog cveta. Muškarac nosi cveće u levoj ruci, kako bi desna bila slobodna za rukovanje, čestitanje. Predaje ga ženi, koja pak ima prijatnu obavezu da zahvali, uz prikladan komentar da je to njeno omiljeno cveće, boja koju posebno voli i slično, a zatim ga odmah stavlja u vazu, na vidno mesto, dok je darodavac prisutan. Kad su u pitanju veća slavlja i dobije se više buketa, za svaki ponaosob treba naći prikladnu posudu (ne mora biti vaza!), kako bi se ukazalo dužno poštovanje svakom darodavcu.
Kada je reč o poklanjanju cveća, treba znati da se saksijsko cveće ne poklanja nepoznatim osobama, već samo onima za koje znate da ga posebno vole i imaju dovoljno mesta za gajenje. Cveće se nikada ne nosi u službenu posetu – nije po bontonu. Kada supružnici idu u posetu, muškarac predaje cveće domaćici. Ako, pak, muškarac dolazi u kuću u kojoj žive majka i ćerka, trebalo bi da obema pokloni cveće i to prvo majci. Kad sami kupujete cveće za vazu, trebalo bi da vodite računa o boji koja dominira u vašem prostoru i opredelite se za neku od tih nijansi, jer to deluje veoma prefinjeno, a ako je vaš stan uređen moderno ili avangardno izaberite komplementarnu boju.
Dragana Tucović Baranac, dipl. inženjer pejzažne arhitekture
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka