U narodu se smatra da zova može da čini mala čuda, a činjenica je da ova vrsta nema premca među divljim voćem. Poznata su i njena lekovita svojstva, ali postoje i drugi divlji plodovi koji imaju slične karakteristike.
Brusnice (Vaccinium vitisidaea) sadrže puno vitamina C, betakarotin i sve važne vitamine iz B grupe, minerale kalijum, kalcijum i magnezijum. Sok od brusnica je dezinfekciono sredstvo i pokazao se kao vrlo efikasan u prevenciji hroničnih infekcija mokraćnih kanala. Otkriveno je da ovi plodovi sadrže supstancu koja leči groznicu na usnama i druge infekcije praćene herpesom.
Krenberis (Vaccinium macrocarpon) ima sličan spektar dejstva. Ova biljka potiče iz Severne Amerike, ali se pokazala i kao odličan dodatak u kulinarstvu. Osušeni osvežavajuće kiselkasti plodovi imaju visoku energetsku vrednost i ukusni su u musliju ili kao grickalica. Ovaj prastanovnik Kanade cenjen je i zbog sprečavaju bakterije da se sakupljaju u sluzokoži bešike ili bubrezima. Naučnici trenutno istražuju i druge efekte: tretman sokom ili ekstraktom krenberija može da spreči oboljenja krvotoka ili zapaljenja sluzokože stomaka usled dejstva helikobakterija.
Crna ribizla (Sambucus nigra) ranije je često na selu zamenjivala apoteku. U prirodnoj medicini svi delovi biljke koriste se kao lekovito sredstvo: ekstrakt iz lišća korišćen je u proleće da bi se podstakla razmena materija.
Čaj od cvetova zove i danas se koristi kao lekovito sredstvo koje snižava temperaturu i sprečava upale, ali i za jačanje imuniteta. Bobice sadrže mnogo mineralnih materija, vitamina, važne belančevine i eterična ulja. Tamna supstanca sambucijanin čini bobice zove s medicinske tačke gledišta gotovo svemogućom biljkom. Sok od zove jača zidove krvnih sudova i štiti od srčanih oboljenja i oboljenja vena. Nova istraživanja potvrđuju ne samo dejstvo protiv bakterija već i protiv virusa gripa. Ali sirove bobice zove sadrže otrovni sambunigrin. Ova materija razgrađuje se već na niskim temperaturama ceđenja soka od oko 50°C. Pod tom temperaturom oslobađaju se supstance iz ploda a da pri tom ostanu sačuvane ostale materije.
Šumske borovnice (Vaccinium myrtillus) rastu na kiselom zemljištu. Sok od borovnica može da spreči zapaljenje creva, a koncentrisani sok pomaže u lečenju zapaljenskih oboljenja kao što je Kronova bolest. Plave biomaterije u velikoj koncentraciji mogu da ublaže sve vrste glavobolje, bez propratnih dejstava, pa je do sada to najpoznatije sredstvo za lečenje migrene. Kod baštenskih borovnica ove materije nalaze se u kori.
Šipak, plod ruže, gotovo da je nepobediv po sadržaju vitamina. Šipak se pokazao kao pouzdan zaštitnik ćelija kod oboljenja zglobova.
Pasji trn (Hippophae rhamnoides) – Sok od ovih plodova kao lekovit napitak koriste stanovnici Kine, Mongolije i Rusije, jer ga smatraju vrlo korisnim u sprečavanju nastanka krvnih ugrušaka. Plodovi sadrže ulja bogata karotinom, vitaminom C i redak su biljni izvor vitamina B12. Jedna kašika soka dnevno ne može da izazove čudo, ali može da doprinese da figura za bikini ovog leta ostane lepa!
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.