Ključni faktori na koje biljke optimalno deluju su kontrola vlažnosti u prostorijama, apsorpcija ugljendioksida i proizvodnja kiseonika. Ako je nivo vlažnosti suviše nizak, lakše se razvijaju virusne infekcije, a ako je suviše visok, raste rizik od širenja drugih oboljenja. Biljke regulišu vlažnost tako da bude na idealnom nivou. Zahvaljujući proizvodnji kiseonika, biljke mogu da doprinesu povećanju produktivnosti zaposlenih u nekom prostoru između deset i petnaest odsto.

Palma  (Howea fosterania) - jedna od najpopularnijh biljaka, tolerantna na život u zatvorenom prostoru. Otpušta velike količne vlage u vazduh, uklanja hemijske toksine, a pri tome je i prelepa. Najbolje je držati je u polusenci.

Filodendron (Monstera delicosa) - Lako podnosi senku i ostavlja spektakularan efekat u mračnim uglovima stanova i kancelarija. U istraživanju NASE pokazao se izuzetno efikasan  u apsorpciji molekula formaldehida i drugih otrova.

Paprat (Nephrolepsis exaltata) - Paprat je verovatno jedna od najstarijih grupa biljaka. Mnoge su pronađene u obliku fosila koji datiraju još iz preistorijskih vremena. Paprat se gaji isključivo zbog prelepog lišća i ne proizvodi cvetove. Kad se gaji u zatvorenom prostoru, potrebna joj je dodatna nega u vidu orošavanja inače će se na listovima pojaviti tamnosmeđe fleke. Ova biljka se pokazala izuzetno efikasnom u uklanjanju zagađivača vazduha. Najviše joj odgovaraju polusunčana i senovita mesta.