Sneg je pao tokom noći i pretvorio baštu u romantičan pejzaž kao iz bajke. Tamne grane ukrasne kruškice izgledaju kao graciozna skulptura ispred bele kulise, a na kuglama od šimšira leži debeli snežni prekrivač. Zimi, kada drveće i ukrasno žbunje odbace lišće, a perene utonu u višenedeljni „san”, videće se da li je bašta optimalno uređena i za četvrto godišnje doba. Prilikom planiranja pitanje kako će bašta izgledati tokom zime često biva zapostavljeno, jer šarene leje s perenama imaju prioritet. Rezultat: bašta već od novembra izgleda tužno. Pri tom je recept sasvim jednostavan: pomoću mešavine listopadnog drveća različite visine i oblika i odgovarajućih zimzelenih biljaka napravite strukturu koja će, uz malo baštenske sreće, dugo trajati i koja će bašti i tokom zime dati privlačan izgled.

Velike žbunaste biljke ili niska stabla slikovitog oblika uvek izgledaju lepo – čak i onda kada odbace svoju haljinu od lišća. U najlepše se ubrajaju japanski javor, cvetni dren i ukrasna jabuka. Namenite im posebno mesto, na kojem mogu da razviju svu svoju lepotu. Neka vrsta osveženja za godišnje doba gde dominira siva boja jesu stabla s korom u boji, kao što su cimet javor, japanska ukrasna trešnja, breza i različite vrste drena.

Nezaobilazni su zimzeleni ukrasni žbunovi. Omiljen je šimšir, koji se na različite načine može primeniti u bašti, kao živa ograda ili kao originalna figura u leji. I stubasti oblici četinara, kao što su kleka i tisa, daju dekorativne akcente. Ali zimzelene biljke ne bi trebalo saditi u velikim grupama. Kako ove biljke gotovo da nemaju sezonske promene u izgledu, može da se desi da brzo postanu monotone. Da bismo to izbegli, bolje je da pojedinačne četinare kombinujemo sa lišćarima. Čitav niz perena, koje preko leta krase cvetovi, čine baštu atraktivnom i zimi. Jer ne moraju se sve biljke orezati u jesen. Tako osušene cvetne stabljike i stabljike sa semenom mogu da krase celu leju. Hajdučka trava, sedum, loptasti i plemeniti čičak, vežljika, indijanska kopriva i boltonija ubrajaju se u kandidate čije orezivanje može da pričeka i do proleća. Isto važi i za ukrasne trave kao što su kineska šaš i pramenasta vlasulja.

Kada inje prekrije filigranske stabljike sa semenom, one izgledaju naročito dekorativno. Osim toga, izumrle vlati štite biljku od mraza, a insektima pružaju utočište.