Rana setva ili sadnja imaju još neke prednosti: izbor sorti je ogroman i možete da birate u širokom spektru od omiljene sorte paradajza do noviteta paprike. Tako možete da dobijete biljke koje se sigurno ne prodaju u većini prodavnica – i to u količini koja vam je potrebna. Dok seme čeka da dođu prvi dani pogodni za setvu, potrudite se da ostane na suvom i tamnom mestu.

Zevalice, petunije i paprika ubrajaju se u prve biljke koje treba zasejati od februara.

Više podataka uvek ćete pronaći na kesici sa semenom, a što su uslovi bolji, npr. u plasteniku gde ima dogrevanja, utoliko će i klijanje biti uspešnije. Ako držite svoj “rasadnik” na prozorskoj dasci, počnite sa setvom tek u martu inače će – zbog svetlosti – klijanci  biti dugački a tanki i slabašni.

PROČITAJTE JOŠ: Od semena do sadnice: kako da pravilno presadite mlade proklijale biljke (VIDEO)

Za uspešno klijanje potrebno je toplo i provetreno mesto.  Krupnije seme, recimo mirisnog graška ili paradajza, zasejte odvojeno u saksijice, tako da ih kasnije ne morate razdvajati. Fino, sitno semenje mora se razdvojiti posle klijanja. Seme se prekriva zemljom, tačnije preko njega se prosejava zemlja i pažljivo zalije. Ima i izuzetaka, odnosno biljaka koje klijaju na svetlosti, kao što je cvet vanile ili bosiljak. 

PROČITAJTE JOŠ: Prolećna setva povrća: kako da gajite grašak

Vrste koje traže toplotu kao što su petunije ili bosiljak ostaju u kući sve do sredine maja, dok otporne vrste povrća i sezonskih biljaka posle klijanja treba preseliti u ranu leju ili nezagrejani rasadnik. U ranu leju već krajem zime možete da zasejete neke vrste zelene salate, rotkvice i neke vrste rotkve. Nadohvat ruke držite slamu i ćebe da biste tek zasejane biljke mogli da zaštitite od mraza. Zelena salata ne samo što je ukusna i zdrava već može da se gaji i u saksijama.

Izvor: Lisa / Moja lepa bašta