"NENO, NIJE DOBRO, IDEMO ZA BEOGRAD" Nevena o borbi sa rakom i NAJVEĆEM STRAHU: Nisam znala da li ću mu se vratiti živa

Karcinom grlića materice je dijagnoza sa kojom se susreo veliki broj žena. Nevena je iz borbe izašla kao pobednik i danas šalje korisne poruke svim ženama.

Foto: Shutterstock/Nevena Ilić

Iz borbe sa rakom grlića materice, zahvaljujući hrabrosti i volji za životom, mnoge žene su izašle kao pobednice. Među njima je i Nevena, naša sagovornica, koja sada ima 36 godina i radi kao apotekarka. Svakodnevno deli humanost i saosećanje sa pacijentima, naročito sa onima koji imaju tešku dijagnozu:

"Svaki put kad dobijem izveštaj na kome piše neka dijagnoza koja se odnosi na karcinom, kao da proživljavam da se to ponovo meni dešava. I onda nekako posebnu pažnju posvetim tim pacijentima, a gotovo svaki drugi dan dobijem izveštaj od lokalnih ginekologa sa nekom sumnjom na HPV infekciju ili na sumnjivi malignitet, što zaista jeste poražavajuće", rekla je za portal Lepa&Srećna.

"Zašto baš ja?"

Za svoju dijagnozu saznala je pre tri godine, kada je primetila neuobičajeno vanmenstrualno krvarenje, posle čega su usledili pregledi i analize. Čekanje rezultata je za Nevenu bilo veoma teško, puno neizvesnosti. Priseća se da je u periodu pre toga primetila sitne tačkice krvi na vešu, ali su joj se učinile nevažnim, jer su se pojavile neposredno pre ciklusa. To su zapravo bili prvi simptomi.

Kako su članovi njene porodice zdravstveni radnici, saznali su za dijagnozu pre nje.

"Mama je došla kod mene i rekla mi: 'Neno, nije dobro, idemo za Beograd'. E to 'Idemo za Beograd' kod nas znači da je situacija ozbiljna. Uzela sam papire iz njene ruke, videla da piše moje ime i prezime i zaključak: 'na sva tri uzorka je prisutan adenokarcinom'. Ustala sam, išutirala sam sve moguće igračke mog deteta koje su se našle na podu. To je verovatno bila nesvesna reakcija, nisam znala šta da uradim. Rekla sam sebi: "Zašto ja? Zašto baš ja?". Mislim da je to rečenica svih nas koji obolimo od neke teške bolesti. Pitate se čime ste to zaslužili, gde ste pogrešili..."

Kada je saznala za tešku dijagnozu, bila je udata i imala trogodišnjeg sina. Potrudila se da se sabere, ponavljajući sebi:

"Imam malo dete, imam 33 godine, treba da živim, život je preda mnom, treba da izvedem dete na put, potrebna sam mu kao majka". Sutradan joj je u glavi odzvanjala jedna misao: "Ja imam karcinom. Bože, da li je moguće da ja imam karcinom?!".

Najteži rastanak

Kao najteže trenutke, Nevena izdvaja momente pred odlazak na operaciju, koji je provela sa svojim detetom:

"On je spavao, ja sam ga ljubila, bio je u krevecu. Nisam znala da li ću da mu se vratim živa. Ta rečenica mi je bila u glavi".

Njen sin zna za dijagnozu i zajedno je prošao sa njom kroz sve borbe. Prema Neveninim rečima, najteže joj je palo kada mu je saopštila: "Mama više ne može da te nosi", što je veoma teško podneo, ali sada je porastao i mnogo bolje razume stvari oko sebe. Nevena nakon operacije ne može da ima više dece, zbog čega je pomalo tužna, ali ne dozvoljva da negativne misli prevladaju nad njenom voljom za životom:

"Moje dete ponekad pitaju zašto mu mama ne rodi brata ili sestru. On tada odgovori da mama ima veliki ožiljak na stomaku. To je isto jako teško, jer meni je žao što ne mogu više da uvećam porodicu, ali vodim se tom mišlju da imam glavu na ramenima i da mogu da se posvetim svom detetu i sebi".

"Idemo dalje, sve do medalje"

Kada smo upitali Nevenu ko je bio njena najveća podrška, odgovorila je jednostavno: "Ja sama". U celom procesu, čovek je, kako kaže, ipak sam, iako su tu i drugi ljudi, porodica prijatelji, borba je na samom pacijentu. U najtežim trenucima, pred operaciju pozvala je majku:

"Rekla mi je da bi rado otišla umesto mene na operacioni sto, kad bi to bilo moguće. Tada mi je bilo još teže".

Nevena nije želela da se preda i da izgubi nadu. Njena mantra koju je ponavljala sebi glasila je: "Idemo dalje, sve do medalje" i često ju je izgovarala pred ogledalom. Lekari su komentarisali da je Nevena uvek nasmejana, i taj osmeh bi danas istakla kao najvažniji lek i nešto što joj je pomoglo da prođe i kroz razvod, koji se desio nakon operacije.

Foto: Nevena Ilić  Nevena je danas nasmejana i hrabro se bori sa životom.

"Borba za život je nešto neverovatno. Ne znate to dok vam se ne desi. Osmeh me je održao i to je ono što sam vratila sebi. Osmeh je pola zdravlja. Budite u pozitivnom okruženju", poručila je svima.

Nevena je danas članica udruženja "Progovori" koje pruža podršku ženama koje su obolele od karcinoma, ali kako kaže, ni ta vrsta podrške nije delotvorna, ako sami sebe ne bodrite. Razgovori koji se na sastancima udruženja odvijaju mogu da budu korisni jedino ako postoji istinska želja za izlečenjem.

Život nakon borbe

Pre dijagnoze, Nevena je, kako kaže, živela sasvim normalno.

"Bila sam mlada majka, dojila sam dete. Dojenjem se prevenira pojava karcinoma jajnika, pa sam se prosto pitala kako je moguće da mi se to desi kad sam dojila dete oko godinu i po dana i išla redovno na preglede", ali ipak, došlo je do ove teške borbe. Danas uspeva da živi normalno, radi i brine o detetu.

Foto: Nevena Ilić  Nevena danas uspeva da živi normalno i brine o detetu.

"Podsvesno postoje pitanja: 'Šta će biti kad sutra odem na kontrolu?', ali izguraću. Psiha je jako važna. Nijednog trenutka nisam klonula, iako sam mislila da jesam", ispričala je Nevena i dodala da se danas trudi da vodi više računa o sebi. Pored zdrave ishrane i navika, pronašla je svoj balans i spokoj, koji smatra najvažnijim za stabilno koračanje kroz život.

Nevenina najvažnija poruka

Prema njenim rečima, svi treba više da se aktiviraju kada je kontrolisanje zdravlja u pitanju. Redovni odlasci kod ginekologa su veoma važni kao prevencija raka grlića materice, ali i drugih bolesti.

"Informišite se, danas je sve dostupno i intimno zdravlje treba da bude na prvom mestu. Ja nisam verovala da to meni može da se desi u 33 godine. Brinite o sebi i informišite se o svim novitetima. Danas postoji i HPV vakcina, to je značajan korak prevencije. Glavna poruka je da ako se desi dijagnoza, ne očajavate", poručila je Nevena.

Ona u velikoj meri utiče na druge, naročito mlade devojke, kada je prevencija u pitanju, jer kako kaže, kada čuju njenu priču, shvate da je moguće da se to dogodi i nekoj od njih.

"Trebalo bi da stavimo akcenat i na muškarce. Oni mnogo kasnije mogu da primete neke simptome, pa često misle da je sa njima sve u redu, a žene najviše stradaju", dodala je Nevena i zaključila da bi trebalo da živimo ispunjene živote, sa manje stresa, da više boravimo u prirodi i budemo fizički aktivni.

Pročitajte i Šta kada je Papa test dobar, a na grliću su promene.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

"SRBIJA VODI PO BROJU NOVOOTKRIVENIH KARCINOMA GRLIĆA MATERICE U EVROPI!" Ginekolog upozorava: Jednu osobinu MORAMO da promenimo  kurir televizija