Kondilomi su manifestacija infekcije humanim papiloma virusom (HPV) koju karakteriše pojava bradavica u regiji anusa i genitalija. Milioni novih slučajeva se otkrivaju u svetu svake godine pa se ovo smatra i najčešće prenetom se*sualnom infekcijom.
Polne bradavice se kod žena javljaju na vulvi i sve dublje do materice, mogu biti ravne ili ispupčene i obično su bele ili crvenkaste boje. Kod muškaraca se javljaju na polnom organu ili oko anusa. Oblik nije uvek sličan klasičnim bradavicama već više podsećaju na površinu karfiola.
Prenose se najčešće polnim kontaktom, ali i drugim dodirom sa površinom koja je zagađena virusom, na primer, kožom ili peškirom. Kondilomi se, u proseku, mogu razviti u periodu od tri meseca nakon rizičnog odnosa, ali ponekad to vreme može biti skraćeno na svega nekoliko nedelja i li produženo na više godina.
U mnogome, to može da zavisi od imuniteta zaražene osobe. Često se dešava da virus ostane u ćelijama kože ili sluzokože i da ne izaziva nikakve simptome. Povremeno, kondilomi mogu izazvati krvarenje, bol ili svrab. Mogu se otkriti slučajno, tokom ginekološkog ili urološkog pregleda. Dokazuju se citološkom ili histološkom analizom. Lekar će uzeti bris vrata materice žene ili mokraćne cevi muškarca, pomoću četkice ili štapića obloženog vatom.
Ukoliko je više kondiloma na istom mestu, može doći i do krvarenja kod pacijenta. Pojava lezija izaziva i psihološki stres, naročito zato što je poznato da neki kondilomi mogu biti povezani sa rizikom od nastanka karcinoma.
Kako navodi Gradski zavod za javno zdravlje Beograda, "rak grlića materice je prouzrokovan nekim tipovima Humanog papillomavirusa (HPV). Postoji više od 100 tipova HPV-a od kojih oko 15 može de izazove promene na grliću materice koje mogu da prerastu u rak.
Većina žena zaraženih HPV-om ozdravi u periodu od 6 do 24 meseci, a da i ne zna da je bila inficirana. Međutim, imuni sistem nekih žena ne uspeva da se oslobodi HPV-a i rizik za pojavu raka grlića materice je tada povećan.
Redovni pregledi Papanikolau testom imaju za cilj da pronađu promene na grliću materice rano, u vreme kada mogu lako da se otklone, pre nego što prerastu u rak. Sve žene od 20 do 65 godina treba da idu na skrining preglede redovno, jednom godišnje, a posle tri uzastopna normalna rezultata, jednom na 2-3 godine.
Ako imate HPV i ako infekcija ne prođe sama, potrebni su dodatni pregledi kako bi se utvrdilo da li imate promene na grliću materice koje treba otkloniti, da ne bi prerasle u rak", upozorava Gradski zavod. One se otklanjaju hiruškim putem - laserom ili elektrokoagulacijom. U Srbiji je vakcina protiv humanog papiloma virusa (HPV) dostupna o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje mladima od devet do 19 godina.
Pročitajte i koji još simptomi mogu da ukazuju na rak grlića materice.
Tekst: Lepa&Srećna / J.G.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.