Infekcija stomačnim virusima širi se preko zaražene hrane i pića, ali i preko prljavih ruku, a glavna terapija je prilagođena ishrana.
Simptomi su:
- povraćanje,
- proliv,
- povišena telesna temperatura,
- glavobolja i
- bolovi u stomaku.
Od trenutka kad je pacijent zaražen, pa do prvih simptoma može da prođe i samo desetak sati ali i dva dana. Prvog dana su najgori, a samo teški slučajevi mogu da potraju i duže od tri dana.
Važno je da se javite lekaru, a na osnovu kliničke slike ali i laboratorijske analize stolice, može se otkriti uzrok.
Ishrana:
- čaj bez šećera
- prepečeni hleb
- pirinač kuvan u blago posoljenoj vodi
- barena šargarepa
- barena jabuka
Tečnost treba uzimati polako i često - jednu kafenu kašičicu na pet minuta. Prvog dana pacijent može da potpuno bude bez hrane. Nipošto ne treba jesti mlečne proizvode, kao ni slatkiše.
Lekovi
Nipošto ne treba uzimati analgetike jer mogu da maskiraju simptome ozbiljnih zdravstvenih tegoba kao što je upala slepog creva ili pucanje žučne kese. Takođe, nije dobro ni zaustavljati proliv lekovima jer time sprečavate odlivanje virusa iz tela.
Ako se akutni simptomi ne ublažavaju ni posle 48 sati, možete uzeti 1 kapsulu aktivnog ugla, posle čega treba izbegavati bilo kakvu hranu par sati, a nakon 4 sata obavezno popiti probiotik prema uputstvu. Pacijent treba da miruje.
Kad treba zvati hitnu pomoć
Ukoliko su prolivi izuzetno jaki i česti (7-8 puta u toku dana), a naročito ako se u stolici primete tragovi sluzi i krvi, moće doći do opasnog pada pritiska kao i telesne temperature. Tada treba pozvati hitnu pomoć.
Izvor: Lepa&Srećna