U želji da svoj imunitet učinimo što jačim, a posebno u doba korone, u organizam unosimo veće doze vitamina. Ipak, treba biti posebno oprezan jer veće količine pojedinih vitamina mogu negativno uticati na zdravlje.
Kako preterani unos vitamina D utiče na bubrege, govori dr spec. med. Dimitrije Jeremić sa Klinike za urologiju Kliničkog centra Vojvodine, pri čemu posebno upozorava na opasnost formiranja kalcijumskog kamenja u bubrezima.
"Najčešće je kalcijumsko kamenje koje nastaje od supstanci koje se unose hranom, ali i stvaraju u organizmu. Kako se danas vitamin D sve više propisuje, treba imati na umu da visoke doze ovog vitamina, mogu dovesti do formiranja kalcijumskog kamenja u bubrezima. Kamenje koje nastaje kao posledica dugotrajne urinarne infekcije naziva se struvitno kamenje, dok su manje učestale druge vrse kamenja, kao što je uratno, cistinsko, ističe dr Jeremić za Blic Ženu i kaže da su simptomi u akutnim stanjima tj. bolovima nastalim usled pokretanja kamena u bubregu, veoma specifični.
"Kod akutnog stanja pacijenti osećaju jake bolove u slabinama, koji zrače u genitalije, dolazi do učestalog mokrenja, a urin može biti zamućen pa i sukrvičav", tvrdi doktor i podseća na to da je veći kamen teže izbaciti i preporučuje čajeve za smirenje bolova.
Izvor: Lepa&Srećna/Blic Žena