Sve više nas traga za zdravim varijantama hleba, pa izbor često pada na onaj koji nosi oznaku "domaći" ili "bakin" hleb. Međutim, stručnjak za ishranu, profesor dr Tim Spektor, upozorava da ova opcija nije tako zdrava kao što se čini.
Dok su pravi "domaći" hleb naše bake pripremale od testa sa domaćom "majom" tj. sopstvenim kvascem, onaj koji nalazimo na policama supermarketa često sadrže razne hemikalije.
Dr Spektor kaže da nas često zavaravaju i etikete na kojima piše "visok sadržaj vlakana", zbog čega pomislimo kako je to zdrav hleb. Nažalost, uglavnom su ovo samo marketinški trikovi.
"Mnogi proizvodi sadrže komercijalni kvasac, arome i emulgatore, kako bi se imitirao ukus pravog domaćeg hleba, ali oni se proizvode mnogo brže nego onaj domaći i sadrže dodatke koji ne spadaju u zdravu hranu", rekao je dr Spektor.
Emulgatori su čest dodatak industrijskim proizvodima, od torti do jogurta. Stručnjaci upozoravaju da oni mogu narušiti balans između masnog i vodenog sloja u crevima, što dovodi do stvaranja "rupa" u zaštitnoj crevnoj barijeri. Time se može povećati rizik od bakterijskih infekcija u crevima.
Šta je zdravija opcija?
Prema rečima profesora Spektora, najbolji izbor je sveže pečen pravi domaći hleb, a ko za to nema vremena, neka izabere ražani ili speltin hleb iz pekare. Idealno je ako on ima još i dodate semenke.
Ako baš morate da kupite hleb u prodavnici, dr Spektor savetuje da obratite pažnju na odnos vlakana i šećera – birajte proizvode sa visokim sadržajem vlakana i niskim nivoom šećera. Pročitajte i koliko kriški hleba je dozvoljeno ako ste na dijeti.
BONUS VIDEO: