Potpuna promena u demografiji pacijenata obolelih od karcinoma, to je ono što u svojoj praksi zapaža dr Nikolas Devito, onkolog iz Severne Karoline.
Svi novi pacijenti koje je primio u poslednjih nekoliko godina su mlađi od 45 godina, a on smatra da je svima zajedničko što jedu brzu hranu. Više od 75 odsto obroka koji se konzumiraju u SAD je ultraprerađeno.
Po mišljenju dr Devita, neophodno je zaštititi ljude od svih supstanci koje mogu da izazovu karcinom i druge bolesti. "Ako je to bilo moguće sa duvanom, moguće je i sa hranom", navodi onkolog.
"Ultraprerađena hrana", kako lekari nazivaju ove namirnice, prolazi nekoliko krugova prerade tokom kojih im se dodaju razni veštački sastojci. Oni mogu da izmene mikrobiom i unište dobre bakterije u gastro traktu. Ovakva hrana irititira zidove creva i izaziva hroničnu upalu.
Između 1990. i 2019. godine, broj slučajeva karcinoma kod mladih u svetu je porastao za 79 odsto. U Americi procenjuju da će ovaj broj porasti za trećinu do 2030. godine, a među faktorima su najvažniji upotreba alkohola, pušenje, neaktivnost i ultraprerađena hrana. Pročitajte i koja je najvažnija razlika između dobroćudnih i zloćudnih promena.
BONUS VIDEO: