Autofagija povezana sa promenama u mozgu i crevima: Kinezi otkrili kako ova dijeta utiče na bakterije u stomaku

Ako vas zanima autofagija, ovo morate da znate!

Shutterstock

Gojaznost je opšti problem širom sveta, pa naučnici pokušavaju da pronađu nova rešenja. Istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu za mikrobiologiju ukazuje na vezu između autofagije i promena u crevima i mozgu, koji bi mogli da pomognu da zadržimo zdravu telesnu težinu.

Kineski istraživači su pratili 25 gojaznih dobrovoljaca koji su, pomoću autofagije, smršali u proseku 7,6kg za 62 dana. Pritom su primećene i promene u aktivnosti u onim delovima mozga koji imaju veze sa gojaznošću, kao i u bakterijskom sastavu u crevima.

Prema rečima istraživača, pokazano je da postoji veza između autofagije i ose "mozak - creva". Na ovoj osi, dejstvo je uzajamno, jer mikrobiom u crevima proizvodi neurotransmitere i neurotoksine koji stižu do mozga putem nerava i krvotoka. U suprotnom pravcu, mozak kontroliše naše navike u ishrani, a nutrijenti iz hrane menjaju naš mikrobiom.

Ova studija je pokazala i da su bakterije Coprococcus comes i Eubacterium hallii pronađene u stolici ispitanika bile negativno povezane sa aktivnostima mozga koje kontrolišu našu želju za hranom.

Više od milijardu ljudi na svetu pati od gojaznosti, pa će dalja analiza ove veze moći da im pomogne ukoliko se sazna koji mikrobiom daje uspeh u mršavljenju. Pročitajte i kad je najbolje da se jede slatko ako baš ne možete da mu odolite. 

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

dijeta, hrana  TikTok/brittanymccrystal