Poštovani Željko, 

Molila bih vas za mišljenje u vezi sa preuređenjem stana od 53 m2. Imala sam na umu da od kuhinje napravim manju sobu za dete, a da sadašnja dnevna soba bude ujedno i kuhinja, trpezarija i dnevna soba.

Pošto nisam sigurna da bi u već postojeću dnevnu sobu sve to moglo da stane, razmišljam da izbijem prozore između terase i dnevne sobe i na taj način dobijem još dodatnog prostora, ali je moj muž ubeđen da to nije potrebno. Želela bih vaše stručno mišljenje o tome da li je potrebno proširenje dnevne sobe, kojim bih rasporedom dobila najbolju iskorišćenost prostora i koji bi raspored kuhinje bio najfunkcionalniji?

Unapred vam zahvaljujem na pomoći. 
Ivana,
Banjaluka 

Poštovana, 

Vaš muž je u pravu! Nije neophodna investicija rušenja i proširenja postojećeg dnevnog boravka da bi višestruka namena bila moguća. Naravno, proširenje bi uvećalo komfor novonamenske prostorije, ali biste izgubili vrednu i uvek potrebnu terasu. Kao što vidite na crtežu, sve što ste želeli, može se smestiti u postojeću dnevnu sobu, uz jedinu intervenciju: okretanje otvaranja balkonskih vrata prema terasi. Na posebnom crtežu prikazan je izgled i raspored kuhinjskih elemenata s dimenzijama, što vam može pomoći u izradi kuhinje po meri vašeg prostora.  

Kuhinja je predviđena desno od ulaza širinom sobe. Raspored elemenata prikazan je na posebnom crtežu. Zdesna ulevo prvi donji element namenjen je sudoperi pošto se oslanja na zid prema kupatilu, gde postoje vodovodne instalacije, pa rekonstrukcija ne zahteva komplikovano pomeranje i razvod cevi. Pored se nalazi mašina za sudove (45 cm), element sa fiokama i element sa ugradnom rernom iznad koje je ugradna grejna ploča. Dalje je element s vratima - sve njih pokriva radna ploča u jednom komadu. Završni levi element predstavlja ugradni frižider s prostorom za police - visoki orman do plafona. Gornji elementi su jednostavne minimalističke forme s vratima i do samog plafona. Frontovi na gornjim elementima nemaju ručice već su vrata prepuštena, što zamenjuje ručku. 

Levo od ulaza u višenamenski prostor planirana je zona dnevnog boravka. Ključna intervencija je okretanje vrata balkona prema terasi. Ovim se oslobađa prostor naročito tokom prolećnog i letnjeg perioda kada su vrata uglavnom otvorena. Tu su planirani udoban dvosed, niski stočići za lamele i sl. U sklopu dnevnog boravka su i lagana fotelja i klub sto na točkovima: oba elementa se mogu pomerati u skladu s potrebama. Naspram dvoseda predviđena je komoda sa fiokama iznad kojih se nalaze police. Po volji, televizor možete da smestite na komodu ili na zid (pomoću zglobnog nosača), čime oslobađate gornju površinu komode za odlaganje potrebnih stvari. 

Između kuhinje i ostalog dela sobe nalazi se na sredini lažni zid (od pločastog materijala), koji ima dvostruku funkciju - pregrada i šank, uz koji se nalazi trpezarijski sto (120x80 cm). Pozicija stola je takva da je u kuhinju moguće neometano proći pravo sa ulaza u sobu i iz zone dnevnog odmora. Na bočni zid (pored stola) oslonjena je visoka vitrina s policama. 

Terasa je ostala netaknuta sa osnovnom funkcijom i namenom. Tu su sto sa stolicama i cveće po izboru kod vrata prema sobi koja je nekada bila kuhinja. 

U galeriji slika ispod teksta možete pogledati naše idejno rešenje.

Željko Grijaković,
dizajner i diplomirani inženjer

LepaiSrecna Zahtevni građevinski poduhvati nisu jedino rešenje da bi se postojeći prostor organizovao i opremio tako da zadovolji potrebe ukućana. U ovom predlogu dizajnera sačuvana je terasa iz prvobitnog rasporeda, ali je kuhinja bolje iskorišćena.