Soda bikarbona je namirnica koja se koristi za kolače i različita testa, ali njena uloga u domaćinstvu je često daleko veća. Ima široku primenu kada je čišćenje u pitanju, a jeftina je i nije štetna, pa je idealna ako želite sa malo novca i bez teške hemije da dovedete dom u red. Za mnoge od narednih saveta vam je, pored sode, potrebna samo voda!
1. Neutrališite mirise kante za smeće
Kanta za smeće u kuhinji često ima neprijatan miris, a možete ga lako neutralisati sodom bikarbonom. Pospite malo praha po kesi za smeće i ispod nje, direktno na kantu ili je rastopite u vodi pa poprskajte unutrašnjost kante ovim rastvorom kako biste smanjili mirise od ostataka hrane i drugih kuhinjskih namirnica.
2. Uklonite mrlje od kafe i čaja
Soda bikarbona ima izuzetnu moć izbeljivanja i uklanjanja mrlja. Ostaci od kafe, čaja ili karmina se ponekad teško skidaju sa keramičkih šolja, naročito ako su stajali dugo. Pospite malo sode po njima, sačekajte nekoliko minuta a onda ih istrljajte vlažnim sunđerom.
3. Očistite pločice
Na kihinjskim pločicama mogu da se nađu naslage masnoće dok se u kupatilu često primećuju bele fleke od kamenca. I jedan i drugi problem možete da rešite sodom bikarbonom. Natopite sunđer rastvorom sode u vodi i trljajte pločice dok naslage ne nestanu. Isperite ih vodom i prosušite mokrom krpom. Primetićete da im se vratio stari sjaj. Da biste uklonili kamenac sa tuš kabine, stavite sodu bikarbonu na polovinu limuna, a zatim njome istrljajte problematičnu površinu pa isperite vodom. Ovaj trik vam neće oduzeti mnogo vremena, a učiniće da vam kupatilo izgleda svežije. Čak i začepljeni odvodi, koji često prave velike probleme, mogu da se otpuše uz sodu bikarbonu i druge prirodne sastojke koje imate u kući.
4. Pomaže kod pranja veša
Dodajte sodu bikarbonu u mašinu za veš, u deo gde obično sipate deterdžent za pranje. To će pomoći da beli veš bude blistav, a pospešiće i u uklanjanje neprijatnih mirisa sa odeće. Da biste očistili bubanj mašine, naspite samo sodu bikarbonu umesto deterdženta i uključite praznu mašinu na kratak program. Takođe, ako imate garderobu koja je dugo stajala u ormaru i želite da je osvežite, potopite je u rastvor vode i sode bikarbone i ostavite da odstoji nekoliko sati pre pranja. To je naročito pogodno kada su u pitanju jakne i drugi kabasti komadi garderobe koji su tokom leta odloženi.
5. Očistite tepihe i dušeke
Pre nego što usisate, pospite po tepihu malo sode bikarbone i ostavite je da odstoji nekoliko minuta. Uklonićete eventualne neprijatne mirise i osvežiti prostoriju. Isti postupak primenite i na dušek, a ako se na njemu nalaze mrlje, istrljajte ih rastvorom sode bikarbone i sirćeta pa pokrijte preškirom na nekoliko minuta. Na kraju sve usisajte i sačekajte da se taj deo dušeka osuši i provetri.
6. Oribajte daske za sečenje
Drvene daske za serviranje i sečenje mogu da budu dobra podloga za razvoj bakterija i zato je neophodno da ih s vremena na vreme dezinfikujete. Pospite po njima malo sode bikarbone a onda uzmite polovinu limuna i njome istrljajte dasku. Isperite je vodom i dobro osušite pre naredne upotrebe.
7. Osvežite frižider
Prostor u koji skladištite hranu treba uvek da bude čist, ali ribanje jakim hemijski agresivnim sredstvima može biti štetno i zato je za čišćenje frižiderasoda bikarbona idealn izbor. Stavite malo praha na vlažan sunđer i trljajte unutrašnjost frižidera. Kada skinete sve nečistoće, prebrišite površinu vlažnom krpom i vratite sve namirnice unutra. Ovaj proces je brz i efikasan i što je najvažnije, ekološki bezbedan. Takođe, u frižider možete staviti kesicu sode bikarbone koju ste izbušili na vrhu kako biste neutralisali mirise od raznih namirnica koje čuvate u njemu.
Trudite se da čuvate sodu bikarbonu na pravi način! Iako ne može da se pokvari, njena svojstva vremenom mogu da oslabe.
BONUS VIDEO:
Tekst: Lepa&Srećna/K.L.