Moljci mogu da budu prava noćna mora - izuzetno su opasni za garderobu u kojoj ima vune, kašmira ili svile.
Ovi insekti se hrane prirodnim vlaknima i problem s njima ne nestaje kad se završi zimska sezona u kojoj nosimo kapute i džempere. Moljci su celogodišnji problem i morate da preduzmete sve mere ako ne želite da vaša omiljena odeća završi sa rupicama.
Kako da prepoznate moljce koji napadaju odeću?
Ne paničite ako vidite moljca u kući – nije svaki od one vrste koji napadaju garderobu. Dve vrste moljaca koje se hrane tkaninama su: obični moljac (Tineola bisselliella) – zlatnih krila i crvenkaste glave i moljac sa čaurastim kućicama (Tinea pellionella) – sivo-braon krila i sivkasta glava.
Oni su sitni i teško primetni, ali njihovi tragovi nisu – rupice u džemperima, svilenim haljinama ili vunenim kaputima jasan su znak zaraze.
Kako da proverite da li imate problem sa moljcima?
Najbolje je da postavite lepljive zamke u garderober – one privlače mužjake i prekidaju ciklus razmnožavanja.
Životni vek moljaca traje 65 do 90 dana, a jedna ženka može da položiti i do 300 jaja. Larve su, zapravo, opasne, jer se one hrane tkaninama a ne odrasli moljci. Jaja se izležu u roku od 4 dana do 3 nedelje, pri čemu toplija klima ubrzava proces. Zato se zaraza nekad brzo širi.
Kako se rešiti moljaca iz garderobera?
Ako su moljci već napali vašu garderobu, potrebna je temeljna akcija kako biste ih eliminisali.
1. Dubinsko čišćenje garderobera
Izvadite svu odeću iz ormara. Usisajte sve ćoškove, fioke i pukotine – moljci vole tople i mračne prostore. Prebrišite sve površine krpom natopljenom deterdžentom. Operite zavese i tapacirani nameštaj, jer moljci mogu da se zadrže i na tim mestima.
2. Hemijsko čišćenje i zamrzavanje odeće
Hemijsko čišćenje ubija jaja i larve i odlična je opcija za kapute i jakne. Odeću koja može da stane u zamrzivač, stavite u plastične kese i ostavite je u zamrzivaču bar 48 sati, ili do nedelju dana za najbolji efekat.
3. Sprejevi protiv moljaca
Insekticidi mogu da ubiju preostale larve i spreče dalje razmnožavanje moljaca.
Kako sprečiti povratak moljaca?
Održavajte stalnu čistoću ormana - nikada ne vraćajte prljavu odeću i ne mešajte je sa čistom. Redovno čistite garderober - usisavajte fioke i pukotine. Povremeno otvarajte ormar da ga provetrite i osvetlite unutrašnjost – moljci ne vole svetlost i pokret.
Kapute i džempere čuvajte u zapečaćenim vrećama i postavite trake protiv moljaca unutar njih.
Budite oprezni sa "sekond hend" odećom
Pre nego što unesete polovnu odeću u ormar, prvo je hemijski očistite ili zamrznite kako biste uništili eventualna jaja.
Redovno proveravajte odeću i ormar. Koristite difuzere sa esencijalnim uljima lavande, kedra ili ruzmarina – oni odbijaju moljce i ostavljaju prijatan miris u garderobi.
Stimer je, takođe, dobar alat za borbu protiv moljaca. Visoka temperatura pare ih eliminiše - kako odrasle moljce, tako i larve i jaja. Nemojte da ga upotrebljavate na prljavoj odeći, već je prvo operite i sačekajte da se osuši. Zatim je okačite u ormar ili je položite na sto ili krevet. Napunite stimer vodom i uključite ga, a kad dostigne željenu temperaturu, pređite preko odeće, pazeći da ne preskočite neki deo. Ostavite odeću da se u potpunosti osuši, pa je tek onda odložite.
Moljci mogu da budu izuzetno uporni, ali uz redovno čišćenje, pravilno skladištenje i upotrebu prirodnih zaštitnih sredstava, možete da ih istrebite i sačuvate odeću. Pročitajte i kako da se oslobodite paukova.
BONUS VIDEO: