Vrste grejanja
U zimskim čarolijama najlepše je uživati iz tople sobe. U zavisnosti od toga da li razmišljate o tome kako da u predstojeće dane zagrejete svoj stan ili kuću, predlažemo vam i tip grejanja koji možete koristiti.
Generalno, možete se odlučiti za grejanje na čvrsto gorivo - drva ili ugalj, tečno – naftu ili plin, odnosno na struju.
Ukoliko imate kuću, za vas postoje sledeće mogućnosti: sistem za etažno grejanje s kotlom na čvrsto ili tečno gorivo ili struju. Sistem etažnog grejanja čini sistem jedne ili dve cevi povezane radijatorima s kotlom i sigurnosnim sistemom. Za ugrađivanje takvog sistema u kući površine 80 do 90 potrebno je oko 2.000 evra.
Podno grejanje
Ova vrsta grejanja je veoma česta u Zapadnoj Evropi, a ima sve veću primenu i kod nas. Na tržištu se mogu naći i veoma moderni sistemi sa grafitnim grejačima koji imaju mnogostruke prednosti. Svi do sada korišćeni sistemi su radili na bazi spiralno raspoređenih grejača, dok je novim sistemom pokrivena površina prostorije. Kompletan sistem podiže nivo poda za 8 – 10 mm i omogućava korisniku završnu podnu oblogu po želji: parket, keramika, mermer... bez obzira na dimenzije ploče.
Kaljeva peć
Kaljeva peć, koja datira još iz srednjeg veka. Postojbina kaljeve peći je region Nemačke, Poljske, Mađarske, Češke i Slovačke. Ove zemlje se nalaze na bogatim nalazištima visokokvalitetnih glina, što je doprinelo da prve počnu razvijati ovakav vid grejanja, koji je usavršen do perfekcije. Mnogobrojne prednosti ovakvog načina grejanja kao što su velika efikasnost grejanja, mala potrošnja energenata, izuzetna toplota i neškodljivost po čoveka, doprineli su da kaljeva peć vrlo brzo nađe svoje mesto u svim domovima ovog dela Evrope.
Kamin
Na tržištu je moguće pronaći i veliki izbor kamina, otvorenih ili zatvorenih. Sada je moguće doći do kamina koji se mogu povezati na sistem etažnog grejanja.
Smederevac
Za ljude koji su za jevtinije varijante uvek postoji mogućnost nabavke kreka veso peći na ugalj i drva ili neke od novijih modela "Čarobna peć", modernijeg dizajna. U seoskim domaćinstvima nezaobilazan je "smederevac" koji se smešta u kuhinju i služi i za pripremanje jela.
Grejanje na struju
Kada je reč o grejanju na struju, najrasprostranjenije su termoakumulacione peći, snage od 3,5 do 6 kWh. Na tržištu je moguće pronaći i takozvane ekološke vrste grejanja, mermoterme i roveks "norveške radijatore".
Mermoterm je električni radijator, odnosno sendvič od dve mermerne ploče između kojih je specijalnim postupkom upasovan električni grejač od visokokvalitetnih legura s mikroprekidačem. Mermoterm se postavlja u svakoj prostoriji, i za grejanje stana koji se sastoji od četiri odvojene prostorije dovoljno je uzeti četiri mermoterma snage od 400w do 1000w.
Za dodatno grejanje pogodni su uljni radijatori ili kvarcne grejalice. Ovo grejanje je najneekonomičnije.
Možete se odlučiti i za najnoviji tip, konvektorsko grejanje, koje spada u red najelegantnijih vrsta grejanja rezidencijalnih objekata, stanova i objekata s velikim staklenim površinama. Konvektorsko grejanje je oblik vazdušnog grejanja kojim grejemo objekat a ujedno sprečavamo rošenje velikih staklenih površina i prodor hladnog vazduha u prostoriju. Konvektorska grejna tela mogu biti samostalne jedinice u grejanju objekta, a mogu se kombinovati sa radijatorskim i podnim grejanjem.
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.