Samo mali broj Beograđana upoznat je sa kompletnim kućnim redom u stambenim zgradama, pišu "Večernje novosti"21. jula 2015. godine.

Njihovo poznavanje uglavnom se svodi na to kada su dozvoljeni radovi, kako se koriste vešernice ili podrum, kao i na to da su stanari dužni da čiste prostor ispred zgrade od snega i leda.

Zato vas podsećamo na 10 važnih stavki Odluke o kućnom redu u stambenim zgradama grada Beograda od kojih se najzanimljivije odnose na korišćenje terasa, lođa i balkona ali i na roletne, lift i slično...

1.  Nije dozvoljeno sušiti rublje na otvorenim delovima zgrada (prozori, terase, lođe i balkoni) koji su vidljivi sa ulice ili druge javne površine. Znači, ako imate ogradu na terasi, možete sušiti veš na njoj ali tako da sušač stoji zaklonjen ogradom i ne bude vidljiv s ulice.

2. Na terasama, lođama i balkonima zabranjeno je držati stvari koje narušavaju izgled zgrade, kao što su: stari nameštaj, sudovi za smeštaj kućnog smeća, ogrevni i drugi materijal i slično.

3. Zabranjeno je na terasi držati neobezbeđene saksije sa cvećem i druge predmete koji padom mogu povrediti, oštetiti ili uprljati prolaznike i vozila.

4. Prilikom čišćenja stana veoma je važno voditi računa da se tepisi, krpe i stolnjaci ne tresu sa prozora, terasa, lođa i balkona. Ukoliko to primeti komunalni policajac ili neko od komšija, može uslediti kazna. Skupština zgrada je obavezna da odredi vreme i mesto za obavljanje ovih aktivnosti.

PROČITAJTE JOŠ: Najjeftiniji način da vratite belinu svom vešu

5.  Dužni ste da perete prozore u svom stanu! Odluka propisuje da svi spoljni delovi zgrade (vrata, prozori, izlozi i sl.) moraju biti čisti i ispravni - za prozore su zaduženi stanari, a za izloge korisnici poslovnog prostora.

6. Vrata, prozori, kapci, roletne i sl. u prizemlju zgrade moraju se koristiti i držati tako da ne ometaju kretanje prolaznika.

7. Prilikom pojedinačne zamene roletni na prozorima i vratima u stanovima i zajedničkim prostorijama mora se voditi računa da roletne budu jednoobrazne sa postojećim roletnama u stambenoj zgradi.

 PROČITAJTE JOŠ: 3 saveta za mirišljave i uvek suve peškire

Kako podseća Beoinfo, za kontrolu poštovanja kućnog reda zadužene su komunalna inspekcija i policija. Međutim, kontrola zgrada se ne vrši redovno, već oni izlaze na teren samo po prijavi.

Izvor: Lisa/ Moj stan