Ulaz – predsoblje

Prvo mesto koje i vi i vaši gosti ugledaju je, najčešće, i pravi „magnet“ za prljavštinu i nered.

Zato je svaka navika kojom se redovno stvaranje novog nereda može izbeći više nego dobrodošla. Počnite s tim što ćete poštu otvoriti čim uđete u kuću i to, najbolje, uz samu kantu za smeće kako biste odmah bacili reklame, oglasne letke i sve ono što vam ne treba. Račune stavite u fioku ili kutiju namenjenju za njih. Na kraju dana, rasklonite iz predsoblja sve što tu ne stoji po planu.

PROČITAJTE JOŠ: 3 ključna pravila za uređenje predsoblja

Kuhinja

U ovoj prostoriji odvija se najviše kućnog posla pa nije ni čudo što je uvek najprljavija. Pri detaljnom čišćenju, potrudite se da dohvatite i one delove u koje inače ređe zalazite: fioke šporeta ispod rerne, najviše police u ostavi...

PROČITAJTE JOŠ: Oprez u kuhinji: ovo posuđe odmah morate izbaciti iz upotrebe

Pobacajte viškove plastičnih posudica od sladoleda i sličnih namirnica, organizujte posuđe tako da vam bude lakše svakodnevno korišćenje. Prebacite kese za smeće iz dalekog ugla ostave u fioku najbližu kanti – tako će redovno pražnjenje i zamena biti lakši.

Trpezarija

Bez obzira na to da li je redovno koristite baš za obedovanje ili se češće ruča za kuhinjskim stolom, imajte na umu da vam prostor vredi onoliko koliko ga s radošću upotrebljavate. Zato rasklonite dečje igračke, gomilu pošte, knjige koje čekaju da ih vratite u biblioteku i uredite sebi prijatan kutak za obavljanje kućne administracije ili hobi.

Dnevna soba

Nema te kućne aktivnosti koja, na kraju, ne završi u dnevnoj sobi! Igraonica za mališane, priručna peglaonica za zauzetu domaćicu, pa čak i trpezarija za večeru pred televizorom... dnevna soba zato privlači ogromne količine sitnica kojima zapravo nije tu mesto. Ovde je glavni posao usisavanje, a u detaljnom planu morate naći vremena i za venecijanere, draperije, prekidače, najviše police i uramljene slike na zidovima.

Spavaća soba

Nered u spavaćoj sobi je ono što vam smeta čak i ako se ne vidi! Stručnjaci za feng šui tvrde da krš ispod kreveta, haos u garderoberima i gomila starih ukrasa – plišanih igračaka, uramljenih fotografija dece, roditelja, kućnih ljubimaca – ometaju naš odmor i miran san. Zato detaljno spremanje mora da obuhvati pražnjenje garderobera i izbacivanje svih nepotrebnih predmeta iz vašeg modnog utočišta i zone sna i odmora.

Kupatilo

Redovno „blic“ održavanje sigurno je dovoljno za uredne sanitarije, ali detaljno sređeno kupatilo znači i blistavu unutrašnjost ormarića, fioka i uglova svih polica... da li je tako i u vašoj oazi intimne higijene?

PROČITAJTE JOŠ: Najkraći plan za čišćenje kupatila: 3 minuta za svakodnevno održavanje

Najznačajniji zadatak pri detaljnom čišćenju kupatila je – tvrde organizatori enterijera – bacanje! Odvojite dovoljno vremena i stegnite zube kad birate šta ćete odbaciti – kozmetika i šminka za koju smo već dosta platili najviše košta ako moramo da bacimo ono što nam ne odgovara već samo skuplja prašinu. Međutim, razmišljajte o tome kao o pametnoj investiciji – kupujete svoj slobodan prostor i vreme koje ćete uštedeti na njegovom lakšem održavanju i svakodnevnom lakšem snalaženju. 

Dečja soba

Veština uređivanja dečje sobe nije u organizovanju sterilnog prostora, jer je takva soba sve samo ne zabavna. Dakle, nemojte lišavati decu radosti i uživanja u igračkama, već pametno podelite sve njihove automobilčiće, lutke, šerpice i kocke u nekoliko grupa koje ćete rotirati – neka dve do tri grupe budu spakovane u urednim fiokama ili kutijama, a jedna važi kao „aktuelna“ kojom se deca najviše igraju. Tako će nered biti manji, a oni će pri svakoj „rotaciji“ uvek iznova uživati u draži ponovo „otkrivenih“ starih predmeta i likova. Naravno, pri tome imate i vi priliku da oštećene popravite ili bacite, kao i da odvojite za poklone one igračke koje je dete već preraslo.

Izvor: Lisa / Moj stan