Grupa istraživača sa Univerziteta u Vašingtonu je objavila zapanjujuće rezultate sprovedene studije pod nazivom “Kada je televizija roditelj“, a čija je tema bila uticaj crtanih filmova nasilnog sadržaja na ponašanje dece.

Istraživanje je vršeno na više od 500 porodica sa decom između tri i pet godina starosti. Istraživači su ih podelili u dve grupe, pa su u prvoj grupi deca nastavila da gledaju crtane filmove koji imaju elemente nasilja, a deci iz druge grupe su roditelji puštali nenasilne i obrazovne crtane programe. Roditelji su nakon šest meseci odgovarali na pitanja da li njihova deca manifestuju bilo koji vid agresivnog ponašanja kao što je vikanje, guranje, uništavanje stvari. Takođe su pratili i pozitivne oblike ponašanja kao što je saradnja, deljenje, osetljivost za probleme drugih.

Rezultati su pokazali da su deca koja su gledala obrazovne i nenasilne crtaće znatno više socijalozovana, dok su mališani koji su gledali crtaće sa sadržajem nasilja češće ispoljavali rane znake agresije.

Istraživači savetuju roditeljima da se ozbiljnije pozabave time šta deca gledaju na televiziji. Najmlađi uče mnogo toga  iz medija, imitiraju ono što vide i čuju.  Oni se identifikuju sa likovima, čak i sa onima iz crtanih filmova, upozoravaju stručnjaci.