Narodni muzej u Beogradu izložiće 2. januara 2014. godine od 12 do 20 časova najstariji i najvredniji sačuvani srpski ćirilični rukopis "Miroslavljevo jevanđelje".

Narodni muzej ima dozvolu da samo deset dana godišnje izlaže ovu vrednu knjigu pred publikom. Ovoga puta, povod je izložba koja je otvorena 8. oktobra 2013. godine - "Zaveti i poruke. Stefan Nemanja – Devet vekova", a koja će trajati do 1. marta 2014. godine.

Najstariji srpski ilustrovani ćirilični rukopis je, inače, aktom Narodne skupštine 1979. godine proglašen za kulturno dobro od izuzetnog značaja, a zatim 2005. godine upisan u Listu svetske kulturne baštine Uneska – Registar "Pamćenje sveta".

Jevanđelje je nastalo osamdesetih godina 12. veka po narudžbini humskog kneza Miroslava, brata raškog velikog župana Stefana Nemanje. O tome svedoči zapis na poslednjem, 181. listu knjige. Pretpostavlja se da je jevanđelje bilo namenjeno njegovoj zadužbini – episkopskoj crkvi sv. Petra i Pavla u Bijelom Polju na Limu, kao i da je tamo moglo biti ispisano i ilustrovano.

Publika može da vidi "Miroslavljevo jevanđelje" u izložbenom prostoru na prvom spratu Narodnog muzeja koji je, radi ove izložbe, adaptirano i posle deset godina otvoreno za javnost.