Putnici početnici podjednako kao i avanturisti sa zavidnom kilometražom na putu oko sveta, Šangajem šetaju širom otvorenih očiju i u neverici, jesu li u Kini?
Ovaj grad na ušću reke Huangpu u Jangce, neposredno uz obalu Pacifika, od ribarskog sela što je bio do pre 1.000 godina izrastao je u trgovački centar Istoka. U poslednjim decenijama XX veka doživeo je velike reforme i nezapamćen razvoj zbog kojih ga je bivši lider komunističke partije Kine Deng Sjaoping nazvao Zmajevom glavom delte Jangce. Danas, Šangaj je sinonim za bogatstvo a Kina je stigla na mesto druge po snazi ekonomije sveta.
Teško je zamisliti da ovde nije bilo oblakodera sve do 1980. a sada ima 2.000 zgrada od preko stotinu metara, dvostruko više nego što ih ima Njujork. Nekada su ulice bile zakrčene nepreglednom masom Kineza na biciklima, a danas se u ovom gradu dnevno registruje oko 1.000 vozila. Saobraćajni kolaps gradska vlast je uspela da reši auto-putem u tri prstena, koji poput vijadukta opkoljava grad.
U Šangaju je najbrži voz na svetu - Maglev, koji na magnetnoj levitaciji od centra grada do aerodroma stiže za manje od osam minuta prevaljujući trasu od 30 kilometara, brzinom od 431 km/h, a kažu može i brže. Po poslednjem popisu iz 2010. godine ovaj grad je brojio 23 miliona stanovnika ali sada ima i koji miliončić više.
Šangaj je moderan grad, nalik svim drugim megalopolisima, ali ono što ga razlikuje su engleske, američke i francuske četvrti koje govore o burnoj istoriji i trgovačkim vezama sa celim svetom. Stari kineski kvartovi sa šikumen kućama u uskim ulicama su osobenost ovog grada koje obavezno treba obići, ali i Pudong - poslovni centar, Bund - šetalište na obali reke Huangpu, Nanđing ulicu, Šangajski muzej i naravno Jujan baštu. Šetnja Šangajem po danu je jedan doživljaj a noću sasvim drugi, priuštite sebi obe impresije i uživajte u ovom gradu.
Na sledećoj strani, pročitajte više o Pudongu i Bundu, dva potpuno različita dela ovog čarobnog grada.
Poslovno središte grada je Pudong sa čuvenim oblakoderima - Orijentalnom bisernom kulom - TV tornjem (468 m), Jin Mao kulom (421 m), Svetskim finansijskim centrom sa 474 metra i Šangajskom kulom koja će naredne godine biti završena i tada će sa svojih 632 metra biti najveća građevina u Kini i druga po veličini na svetu iza Burdž Kalife u Dubaiju.
Ne propustite da se popnete na Orijentalnu kulu koja ima prsten sa staklenim podom po kome možete šetati i odakle se pruža fantastičan pogled na grad. Pogled na Pudong noću i sve te oblakodere najrazličitijih oblika sa neonskim osvetljenjem u svim duginim bojama pravi je spektakl.
Bund je na suprotnoj strani reke i totalna je suprotnost Pudongu. Na ovom šetalištu deca trčkaraju, stariji vežbaju taj-či ili sa klupa posmatraju reku po kojoj plove turistički brodići, dereglije, tegljači, šleperi i barke. Uz Bund se nižu zgrade u viktorijanskom stilu, neo-klasicizmu, art-dekou, koje svedoče o istoriji grada i o prisustvu Engleza, Francuza i Amerikanaca i njihovom uticaju na Šangaj. Ogroman bronzani bik na Bundu trebalo bi da umilostivi vodene demone reke Huangpu i ne poplave grad, a rad je čuvenog italijanskog umetnika Artura di Modike (Di Modica).
Od Bunda kreće najpoznatija ulica Šangaja, Nanđing. Ova pešačka zona prepuna je dućana raznih poznatih svetskih brendova, kafića i restorana, a tu je i vozić za turiste. Kineze ćete videti kako igraju uz muziku uličnih svirača, atmosfera je fantastična, opustite se i prepustite joj se.
Ulica Nanđing vodi do ogromnog Narodnog trga, sa Šangajskim muzejom u kojem se čuvaju predmeti od žada, kaligrafije, kostimi, nameštaj i mnoga druga kineska umetnička dela. Muzej je svedočanstvo o jednoj od najstarijih civilizacija.
U samom centru užurbanog grada kriju se predivni parkovi, ušuškane oaze unutar urbanog haosa. Često su tu i mala jezera, potoci, patke, ribe, neobično drveće, lepe fontane. Najpoznatiji su Jujuan vrtovi iz 16. veka i vladavine dinastije Ming. Na površini od oko 20.000 kvadratnih metara smestili su se tradicionalni kineski paviljoni, brojna jezerca i ribnjaci, egzotične stene, staro drveće i prekrasno cveće. Zadiviće vas stena od žada sa više od tri metra i 72 rupe. Ako zapalite mirisni štapić ispod nje, dim će nekom čarolijom izlaziti na sve rupe a ako se ulije voda kroz vrh, izlaziće iz svih rupa.
U neposrednoj blizini Jujuan vrtova je veliki bazar, pun ljudi, tezgi i prodavnica. Vijugave ulice kriju šikumen kuće, stari kineski kvartovi pravi su doživljaji Orijenta i deo su Šangaja koji nestaje.
U zapadnom delu Šangaja je čuveni hram Bude od žada iz 19. veka u kojem možete videti dve Budine statue, naravno od žada.
Inače, carski zeleni čaj prve klase možete kupiti samo u Kini - ne izvozi se i zato ne propustite priliku, biće uspomena u kojoj ćete uživati. Žad je najomiljeniji poludragi kamen u Kini, i još od drevnih vremena bio je simbol sreće a pripisuju mu se i magične moći. Ponesite sa sobom malo sreće i magije u nakitu ili nekom ukrasu od žada. Svila je i u Kini skupa, ali lepezu od svile možete sebi priuštiti.
Kroz našu galeriju slika, i vi možete prošetati magičnim Šangejem...
Tekst: Dragana Jevtić
"IMA 42 GODINE! JOŠ MALO BAKUTA ZA STARAČKI DOM": Glumac "udario“ na Natašu Bekvalac, digla se revolucija na Internetu
ISHITRENO SAM TO NAPISALA, OPROSTITE MI: Milena Radulović o svojoj objavi nakon dve tragedije - Osećam pritisak i strah
KRISTINA ĆUTI, RODITELJI LJUTI! KOD DANETA SA GOLIJE SVE SE PROMENILO: Gorštak otvorio srce - Mnogo mi je krivo
NIJE HTELA DA SE UDA ZA ĐOKOVIĆA NI POSLE 4 GODINE VEZE: Đorđe se oženio, a njegova bivša iznenadila objavom
KOJI SAM ZNAK U HOROSKOPU: Datum rođenja otkriva vaš znak zodijaka