Ilok je najistočniji grad Hrvatske i ujedno prvi grad na koji se nailazi kada se pređe granica sa našom zemljom. Prirodnu granicu čini Dunav nad kojim se nadvija most 25. maj, povezujući južnobački okrug u Srbiji i sremski okrug u Hrvatskoj.

Ovaj gradić obiluje bogatom istorijom, spoj je istoka i zapada, a zidine koje se nalaze na njegovom vrhu i datiraju čak iz 13. veka, ponosno se ukazuju posmatračima već na samom prelasku Dunava, dok se približavaju starom gradu. Ušuškan u sremačku idilu, okružen je obroncima Fruške gore i plodnim vinogradima koji su žila-kucavica grada.

Najpoznatiji zemljoposednik grada bio je ban Nikola Iločki (1410-1477), pretendent na kraljevsku krunu i kralj Bosne. Za vreme njegove vladavine Ilok je doživeo svoje zlatno doba, opasan je zidinama, a samostan i crkva su obnovljeni. Ove kulturno-istorijske spomenike možete videti skoro potpuno očuvane.

Upravo taj izgled koji i danas dominira gornjim gradom, Ilok je dobio kada je Nikola Iločki shvatio kolika opasnost preti od sve učestalijih osmanlijskih napada, na koje je reagovao utvrdivši grad bedemima u obliku izduženog četvorougla, temelja zidanih od čvrstog kamena, i zidovima od opeke. Zidine su ojačane trima četvorougaonim kulama, trima zaobljenim polukulama i jednom cilindričnom kulom.

Međutim, uprkos naporima bogatog bana da od Turaka sačuva voljeni grad, neprijateljska vojska pod zapovedništvom Sulejmana II Veličanstvenog i Ibrahim-paše zauzela je Ilok 1526. i u njemu ostala sve do 1688. godine.

Iz tog perioda u starom gradu sačuvano je tursko kupatilo (hamam) i mauzolej (turbe) uglednog građanina, čiji identitet nije poznat.

Jedno od važnih obeležja grada jeste crkva izgrađena još davne 1349. Ona nosi ime svetog Ivana Kapistrana, koji je umro u Iloku 1456. nakon što je iste godine vodio krstaše u odbrani Beograda od Turaka. Neogotički stil preovladava na crkvi od 1907. godine i do danas je potpuno očuvan.

Nasuprot crkvi, uz same zidine nalazi se dvorac Odeskalki, obnovljen u 17. veku od strane istoimene porodice, koja je stari dvorac Nikole Iločkog i posede u Sremu 1697. dobila na poklon od cara Leopolda, kao zahvalnost za pomoć pape Inoćentija XI u borbi protiv Turaka.

O istoriji vinogradarstva i kulturi proizvodnje vina u Iloku pročitajte na sledećoj strani.

PageBreak

Kneževska porodica Odeskalki ispod samog dvorca izgradila je jedinstveni vinski podrum, zasadila još kvalitetnije sorte grožđa i započela sa punjenjem vina u flaše, modernizujući vinogradarstvo u ovoj regiji i time utvrdivši poziciju Iloka kao važnog vinogradarskog područja.

Stari podrumi ispod dvorca koriste se i danas, predstavljajući jednu od najzanimljivijih atrakcija grada.

Bavljenje vinogradarstvom i proizvodnjom vina u iločkom kraju tradicija je dugo skoro 1.800 godina. Na brežuljcima Fruške gore vinogradi se sade još od doba Ilira i Rimljana, i od tada do danas vinogradarstvo je ostalo jedna od najvažnijih privrednih grana ovog kraja, te stoga ne čudi da je upravo iločki traminac služen na prijemu povodom krunisanja kraljice Elizabete II.

Pored popularnog traminca, tu su i druga iločka vina: graševina, pinot beli, rajnski rizling, frankovka i šardone - poznata po visokom kvalitetu koji osvaja tržišta širom sveta.

Jedno od mesta u koje će se zaljubiti svaki ljubitelj vina ali i svaki putnik - namernik, jeste dvorac Principovac iz 1864. godine sa čije se prostrane terase pruža zadivljujući pogled na brežuljke ispunjene nepreglednim bogatim vinogradima. Šarmantni dvorac koji se uzdiže nad poljima vinograda svojevremeno je bio letnja rezidencija kneževske porodice Odeskalki.

Proteklih godina dvorac i imanje su preuređeni i prilagođeni turistima savremenog doba. Na kompleksu imanja nalaze se tereni za golf, a u samom dvorcu možete uživati u čaši iločkog vina, koju ćete popiti unutar zastakljenog vidikovca, uz panoramu koja ostavlja bez daha.

Duh burne istorije ovog gradića najbolje možete doživeti u dvorcu Odeskalki u središtu starog grada. U njemu se nalazi muzej grada Iloka sa bogatom arheološkom, istorijskom i etnografskom građom, kao i zbirkom umetničkih dela. 

U galeriji pogledajte fotografije Iloka, carstva vina na obali Dunava.

Tekst: Maja Bunčić

LepaiSrecna Prepun prirodnih lepota i istorijskih znamenja koja krase njegovo središte, Ilok je popularna turistička destinacija koja je ipak najčuvenija je po svom vinu, iločkom tramincu.