Šume su najvažniji kopneni ekosistemi, običan čovek ne može ni spoznati koliko su brojne njihove funkcije, ali mora da zna da život bez njih na ovoj planeti ne bi bio moguć.
I da bi za života trebalo da zasadi bar tri sadnice drveta, čime će omogućiti proizvodnju onoliko kiseonika koliko je za svoj prosečan životni vek potrošio. Eto nam prilike za to već 3. novembra, kada otvaramo jesenju sezonu pošumljavanja i kada ćemo samo u jednom danu zasaditi 50.000 sadnica od pažljivo odabranih semena, koja su u ovoj priči izuzetno bitna.

Dr Vladan Popović, diplomirani inženjer šumarstva iz Instituta za šumarstvo u Beogradu, naglasio je da od momenta cvetanja, tj. obrazovanja plodonosnih tela, preko oprašivanja, stvaranja zametka i kasnije formiranja semena, pa njegovog rasta, sazrevanja, proklijavanja i mogućnosti razmnožavanje kod nekih biljki protekne samo mesec, a kod nekih čak i nekoliko godina.

Objasniti građanima

- Proizvodnja semena nije tako jednostavna, potrebno je da se zadovolje mnogi kriterijumi i faktori, a klimatski su posebno važni jer će negativni dati loše seme, a optimalni kvalitetno. Potom sa semenom treba postupati na pravi način, da bismo, u nekoj krajnjoj fazi, mogli da govorimo da smo dobili šumu - rekao je Popović.

Foto: Shutterstock

On je istakao i da često imaju teškoće da građanima objasne zašto se seme sakuplja upravo u šumi, a ne gde god da se pojavi, kao, recimo, u gradskim parkovima.
- Seme u šumi dato je od prirode, što znači da je ta jedinka već prilagođena uslovima te sredine, otporna na sve štetne faktore i može dati isto tako otporno potomstvo. I moći će da iznese ceo ciklus do zrelosti drveta, tj. prirodne starosti, kada ono izumire ili se planski seče i koristi - objasnio je Popović.

Boris Ivanović, master inženjer šumarstva iz Javnog preduzeća „Srbijašume“, kazao je da je dobro postupanje sa šumama imperativ za sve nas.

Boris Ivanović- Ukoliko (ne)delovanjem utičemo na pogoršanje preduslova za stvaranje semena šumskih vrsta drveća, u velikom smo problemu. Ako nema semena, nema sadnica, a time ni povećanja površina pod šumom - veli Ivanović.

Oko 30 odsto teritorije Srbije pokriveno je šumom, a prema strateškim dokumentima, ta šumovitost bi trebalo da bude veća od 40 procenata.
- To se najvećim delom može postići veštačkim putem, sadnjom sadnica. Potrebno je da prođe više decenija da bismo dobili šumu, a značaj i vrednost onoga što se sada sadi osetiće ne sledeća, nego dve ili tri generacije iza nas. Prema šumi treba da se odnosimo kao da smo je pozajmili od budućih generacija i da je ostavimo u boljem stanju nego što smo je zatekli - naglasio je Popović.

JP „Srbijašume“, naveo je Ivanović, gazduje šumama i šumskim zemljištima na teritoriji centralne Srbije na oko 900.000 hektara.

Besplatne sadnice

- Naš godišnji prosek je između tri i četiri miliona posađenih sadnica. Mnogi bi rekli da to nije dovoljno, ali je u određenoj meri usklađeno sa planskim dokumentima i najvažnije je da time ispunjavamo našu misiju. Važno je naglasiti i da nema puno površina koje nisu pošumljene, a kojima gazduju „Srbijašume“ - rekao je Ivanović, i dodao da svake godine besplatno daju sadnice onima koji hoće da pošume svoje privatne parcele.
Oba sagovornika Kurira pozivaju sve građane Srbije da 3. novembra „posade“ svoj kiseonik zajedno sa svima nama.
- Akcija „Zasadi drvo“ nešto je što se još nije desilo za mog radnog veka. Taj volonterski rad daće građanima osećaj više vrednosti jer će znati da doprinose očuvanju šuma i zaštiti životne sredine. Izuzetno je važno što „Adrija medija grupa“ informiše građane o tome koliki je značaj šuma za sve nas i što pokreće ljude na akciju - naglasio je Ivanović, na šta je Popović dodao:
- Tek kada počnemo da pričamo o nekim stvarima, ljudima se budi interesovanje za to. Na akcijama poput „Zasadi drvo“ treba insistirati jer mogu da doprinesu ambicioznim planovima.

Zasadi drvo

OBARAMO REKORDE

Foto: Shutterstock

  • 3. novembra otvaramo jesenju sezonu pošumljavanja
  • pošumljavanje će biti na nekoliko desetina lokacija širom Srbije
  • 50.000 sadnica posadićemo za jedan dan
  • Kurir TV direktno će prenosti celu akciju
  • cilj nam je da posadimo više od milion sadnica do kraja jesenje sezone, što će biti jedinstven rekord u organizaciji kompanija
  • „Adrija medija grupa“ pokrenula je projekat „Zasadi drvo“ sa dm drogerie markt, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Uprave za šume, JP „Srbijašume“, JP „Vojvodinašume“, Pokreta gorana Srbije, Privredne komore Srbije, Botaničke bašte Jevremovac

Bogata Srbija

UŽIVAJ I „ZASADI“ KISEONIK

Srbija je bogata predivnim predelima, ali, nažalost, mnogi od nas bolje znaju kako izgledaju Pariz, Rim, Venecija, Solun. Biodiverzitet naše zemlje je izuzetno raznovrstan, svašta može da se vidi i doživi, a ujedno na vrlo koristan i odgovoran način tako što ćemo zasaditi i stablo - naveo je Boris Ivanović, dodajući da će 3. novembra biti mnogo lokacija širom Srbije na kojima će građani „zasaditi“ svoj kiseonik.

U četvrtak ECOlucija - podkast na Kurir.rs

Svakog četvrtka ECOlucija podkast u serijalu zasadi drvo na Kurir.rs. Ovog četvrtka poslušajte dr Vladana Popovića, diplomiranog inženjera šumarstva iz Instituta za šumarstvo u Beogradu, i Borisa Ivanovića, master inženjera šumarstva iz Javnog preduzeća „Srbijašume“, na temu „Bez semena nema drveta“. Domaćini ovog četvrtka su Milan Veselinov, CirEkon i „Adrija medija grupa“.

Izvor: Kurir.rs / Zasadi drvo