Više žena nego muškaraca u Srbiji je završilo osnovnu, srednju ili visoku školu, ali zarađuju manje od muškaraca i više od polovine njih su izdržavana lica, prema podacima Republičkog zavoda za statistku (RZS) predstavljenim danas u knjizi "Žene i muškarci u Srbiji".

RSZ je ovu knjigu uradio u saradnji sa Švedskom statistikom, koja ima 30-godišnje iskustvo u proučavanju takvih podataka. 

Kako je istakao direktor RZS-a Dragan Vukmirović na prezentaciji održanoj 17. decembra 2014. godine, piše Tanjug, a publikacija sadrži podatke o stanovništvu, zdravstvu, ovrazovanju, socijalnoj zaštiti, pravosuđu, zaposlenosti, zaradama i penzijama, korišćenju vremena i donošenju odluka, a treba da posluži kao alat donosiocima odluka da prate progres u tim oblastima.

Jedan od autora Dragana Đoković-Papić je navela da je publikacija obuhvatila period od 1921. do 2011. godine, te da podaci pokazuju da je od 1991. godine broj rođenih muškaraca u odnosu na broj umrlih počeo da opada, a nešto kasnije i žena. 

Prosečna starost muškaraca i žena 1921. godine za jednu godinu je išla više u korist žena, da bi 2011. dostigla tri godine. Projekcije za budućnost su da će biti sve više žena i sve više starijih. 

Kada je u pitanju zdravstveno stanje, tu su muškarci u prednosti, jer broj žena kod svih vrsta bolesti preovlađuje, sa izuzekom infarkta srca, dok isti broj oba pola boluje od moždanog udara i ciroze jetre.

Žene su najzastupljenije u kategoriji izdržavanih lica 57,6 odsto, a potom slede one kojima je glavni izvor prihoda penzija 57 odsto, dok je među korisnicima socijalne pomoći 55 odsto žena. 

Muškarcima je glavni izvor primanja zarada 58 odsto, zatim naknada za nezaposlena lica 60 odsto i prihodi od imovine 63,8 odsto. 

Papićeva je navela i da su žene brojnije kada je u pitanju završetak osnovne, srednje ili visoke škole, ali da s druge strane ipak muškarci više zarađuju u svim kategorijama obrazovanja.

Žene čine 50 odsto svih korisnika starosnih penzija, a dve trećine korisnika invalidskih penzija čine muškarci. U oba slučaja, žene u proseku imaju manju penziju, i to starosnu nižu za 20 odsto i za 16 odsto invalidsku. Žene koje su bile zaposlene žive u proseku dve godine kraće od muškaraca.

Od ukupnog broja dece korisnika Centara za socijalni rad, najviše je dece od šest do 14 godina, i to 47 odsto devojčica i 46 odsto dečaka.

Među punoletnim licima koja su 2013. godine osuđena za nasilje u porodici 95 odsto čine muskarci, a pet odsto žene. Kada je u pitanju maloletnički kriminal, 95 odsto su osuđeni dečaci, mada se i broj devojčica stalno povećava. 

Predstvnik Švedske statistike Fredrik Bood je podsetio da je rodna statistika prioritetna za tu zemlju, jer se vlada prema njoj orijentiše u pružanju pomoći i dodao da sa RZS sarađuju već 10 godina.