Ljubav ju je pratila do smrti: Mira Furlan je umrla u svom vrtu, držeći za ruku muža i sina

Na dan 20. januara, obožavaoci Mire Furlan sećaju se legendarne glumice

Youtube / Printscreen / Hrvatska radiotelevizija

Životna priča Mire Furlan, jedne od najtalentovanijih i najvoljenijih glumica sa prostora bivše Jugoslavije, duboko je obeležena umetničkim uspesima, ali i teškim životnim iskušenjima. Njena smrt 20. januara 2021. godine, u 65. godini života, ostavila je prazninu u srcima njenih poštovalaca širom sveta.

Preminula je u svom domu u Los Anđelesu od komplikacija izazvanih virusom Zapadnog Nila, a vest o njenom odlasku preneli su svetski mediji, podsećajući na veličinu njenog talenta i života. 

"Mira je poslednji put udahnula 21. januara 2021, u našem vrtu. Držala je za ruku svog sina i mene, svog muža",  napisao je tada njen muž, Goran Gajić.

Mira je rođena 7. septembra 1955. godine u Zagrebu, u porodici univerzitetskih profesora. Odmalena je pokazivala interesovanja za umetnost i kulturu. Njena ljubav prema američkoj rok muzici kasnije se preobratila u strast prema glumi, što ju je odvelo na Akademiju dramske umetnosti u Zagrebu, gde je diplomirala i brzo postala jedno od zaštitnih lica jugoslovenske filmske i pozorišne scene.

Profimedia 

Tokom osamdesetih godina prošlog veka, Mira Furlan je igrala u nekim od najvažnijih kinematografskih ostvarenja tog perioda, uključujući filmove "Otac na službenom putu", koji je osvojio Zlatnu palmu na Kanskom festivalu i "Lepota poroka". Bila je poznata po svojoj harizmi, talentu i vanvremenskoj lepoti, što ju je učinilo omiljenom glumicom generacije.

Privatan život joj je doneo sreću, ali i mnoge izazove. Ljubav svog života, sedam godina mlađeg režisera Gorana Gajića, upoznala je 1986. godine. Njihova veza bila je ispunjena ljubavlju i međusobnim razumevanjem, ali su burni politički događaji devedesetih godina njihov život pretvorili u borbu za opstanak. Mira je 1991. godine ostala bez posla u Hrvatskom narodnom kazalištu jer je odbila da prekine rad u beogradskim pozorištima.

Usledila je javna kampanja protiv nje, tokom koje je bila izložena klevetama i pretnjama. Oduzet joj je stan u Zagrebu i postalo je jasno da više nije dobrodošla u svojoj domovini.

Profimedia 

U potrazi za sigurnošću, Mira i Goran napustili su Jugoslaviju i 1991. godine preselili se u Njujork. Život u Americi bio je daleko od glamura – Mira je radila kao konobarica kako bi preživeli, dok je povremeno dobijala manje glumačke angažmane. Međutim, njen talenat i ljubav prema umetnosti nikada nisu jenjavali. Tokom godina u Americi, Mira je stvorila porodicu i 1998. godine dobila sina Marka Lava Gajića.

Povratak u Hrvatsku 2002. godine bio je emotivan trenutak za Miru, iako rana zbog progonstva nikada nije zacelila. Ponovo je zaigrala u pozorištu, dok je u Srbiji ostvarila zapažene uloge u serijama poput "Vratiće se rode". Njene uloge ogorčenih, tragičnih heroina činile su se kao odraz njenog sopstvenog života – žene kojoj su društvo i vreme naneli duboke nepravde.

Njena smrt izazvala je talas tuge, ali i kajanja. Mnogi koji su učestvovali u njenom javnom linču devedesetih uputili su posthumna izvinjenja, svesni da su nepravedno progonili jednu od najvećih umetnica regiona.

Mira Furlan ostaće upamćena ne samo po svom ogromnom talentu i brojnim ulogama već i po nepokolebljivom duhu. Njena priča nije samo priča o glumici, već i o borbi za dostojanstvo, ljubavi prema umetnosti i suočavanju sa nepravdom koja je nije slomila, već učinila ikonom čija će dela i životni put nastaviti da inspirišu generacije. Pročitajte i od čega je bolovala Mira Furlan.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

TUGA NA KOMEMORACIJI MIRI FURLAN U JUGOSLOVENSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU: Miki Manojlović jedva priča, glas mu drhti od SUZA  Kurir televizija