Kao što su naše bake, majke i tetke zapisivale i čuvale recepte u sveskama (često nenamerno uflekanim uljem ili šećerom, kao jednim od „dokaza” da ih je domaćica nebrojano puta isprobala), Gorica Nešović (48) nas je svojim Sveskama sa receptima podsetila na vreme u kojem nije bilo interneta i časopisa o kulinarstvu.

Autorka i voditeljka jutarnjeg programa Buđenje koji na Prvom programu Radio Beograda priprema i vodi sa kolegom Draganom Ilićem rekla nam je da je sve recepte iz njenih tematskih knjižica Leto, Jesen i Zima (Proleće stiže u knjižare krajem marta) isprobala, kao i da način pripreme svih jela osim slatkiša zna napamet. 

U ovim sveskama na linije nema slika jela, već ilustracija, a autentičnost ste postigli i prostorom za beleške. Da li ste recepte zapisivali rukom?

- Za svako godišnje doba pravila sam spiskove jela koje tada pripremam. Recepte za slana jela znam napamet, ali sam malo zastajala kod kolača da prepišem iz starih svezaka jer kod slatkiša ne smete da omašite (smeh). 

Kad ste postigli da sve isprobate?

- Kuvam svakog dana i, kako ih pripremam u svojoj kuhinji, tako sam ih zapisivala. Poneki recept sam možda malo odužila jer sam opisivala kako se osećam. Najvažnije je da jela mogu da budu gotova za pola sata. 

To kako se osećate prenosite nam i u radijskom programu. Neverovatno je da ste u ranu zoru nasmejani i puni dobre energije. Šta radite kada niste raspoloženi?

- Iskrena sam, pa kad se desi da mi se spava, što je retkost, ja slušaocima kažem da sam pospana. Kad mi dan nije kako treba ja po nekoliko puta na radiju ponovim: „Snagom volje ću da pobedim meteoropatske tegobe.” Slušaoci su mi javljali da i oni to rade. Ne smemo da čekamo druge već da naučimo kako da sami sebi pomognemo. Evo izađite na ulicu i videćete šta će da se desi ako upadnete u šahtu. Ljudi će prvo reći da ste pijani ili drogirani ili da ste možda neka baraba. 

Da li je rešenje u duhovnoj ispunjenosti?

- Kako bismo bili emotivno ispunjeni dovoljan je iskren odnos sa prijateljima i interesovanja - svakodnevne stvari koje nam prijaju ili koje tek treba da spoznamo. Važno je da upoznajemo nove ljude i da otkrivamo nova mesta. Pre nekoliko godina grupa mojih prijatelja i ja smo svakog vikenda išli u mesta van Beograda u krugu od sto kilometara, u kojima nismo bili.

Dragan i vi se bavite upravo svakodnevnim stvarima koje čine život. Zbog čega, kako nam se čini, neke vaše kolege to izbegavaju? 

- U Srbiji postoji jedna škola mišljenja da je pričanje o svakodnevnim stvarima bezveze i nebitno. Politika može da me dotakne a i ne mora, a život me „melje” iz dana u dan. Naša ministarstva se bave određenim granama ili predmetima društva, ali ne i ljudima, iako su im usta puna naroda. Draganova i moja ideja je da se iskustveno bavimo svakodnevnim brigama i temama koje su nam zajedničke, kao što je ovih dana neispravnost mleka, i da sami sebe umirimo. 

Koji biste recept preporučili čitateljkama Lise?

- Pileću džigericu! Prvo je treba preliti mlekom i ostaviti bar dva sata u frižideru (može i celu noć). Svako parče uvaljati u brašno, pa spustiti u vrelo ulje. Hoće neko parče da prska, pa bi valjalo imati onaj rupičasti poklopac. Kratko propržiti sa obe strane - uhvatiće se hrskava korica. Tek tada posoliti i naliti sa malo mleka. Ono će se vezati sa brašnom i dobićete lep sos. Pobiberiti i dodati mirisne začine - bosiljak, ruzmarin... Gotovo!

Za koga spremate jela? 

- Živim sa sinom koji je u fazi zdravog života u kojem nema „fast fudova”. Drago mi je što je to postala moda među mladima. Kuvam i za prijatelje koje pozivam na druženja. 

Može li žena u kuhinji da ostane vitka? 

- Kad mnogo kuvate, toliko se nadišete raznih mirisa da posle ne možete da jedete. A i kako da se ugojite kad znate da je to što kuvate zdravo. 

Nenad Blagojević