NAJBOLJA KREMA KOJA ČUVA LICE OD STARENJA: Ne smete da je koristite samo u jednom slučaju

Koji je rok trajanja kreme sa zaštitnim faktorom protiv sunca i da li sme da se koristi prošlogodišnje mleko? Pročitajte!

Shutterstock

Estetski hirurzi i dermatolozi se slažu u jednom - sunce je najveći "neprijatelj" naše kože i neoprezno izlaganje dovodi do prevremenog starenja.

Hiperpigmentacija, bore i suvoća kože, kao i gubitak kolagena neželjene su posledice dejstva sunčevih zraka, a mogu se sprečiti vrlo jednostavno.

Neophodno je da koristite kremu sa zaštitnim faktorom - popularni naziv u poslednje vreme je samo SPF (skraćeno od engleskog Sun Protection Factor). Dermatolozi preporučuju da je mažete svakog dana, čak i ako je vreme oblačno budući da određena količina sunčevih zraka dopire i kroz oblake i može da utiče na kožu.

Potrebno je da se namaže i dovoljna količina kreme sa SPF. Za lice i vrat istisnite oko pola kafene kašičice i dobro utrljajte, pa sačekajte da se osuši. Ne propustite da namažete i očne kapke, kao i ušne školjke, a za usne možete koristiti i specijalne proizvode sa zaštitnim faktorom.

LepaiSrecna 

Međutim, krema sa SPF gubi svoju efikasnost posle izvesnog vremena. Proverite uputstvo na kutiji preparata koji ste kupili, a čim je otvorite, na bočici označite datum otvaranja. Šest meseci posle toga, filteri više neće pružati odgovarajuću zaštitu.

Budite oprezni i u pogledu uslova pod kojima čuvate kremu ili mleko - ne treba da stoje na visokim temperaturama niti da budu izložene suncu.

Najčešće se vreme trajanja kreme sa zaštitnim faktorom označava crtežom kutije sa otvorenim poklopcem i brojem uz slovo "M". Taj broj označava koliko meseci posle otvaranja proizvod ostaje pogodan za upotrebu - na primer, "6M" znači - šest meseci. Nakon isteka tog roka, preparat više neće pružati navedenu zaštitu, a može se dogoditi i da izazove iritacije na koži.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Krema za sunce  TikTok/vicky.derosa

Tekst: Lepa&Srećna