Sprečite pojavu bubuljica nakon povratka s odmora, sačuvajte bronzanu boju i predupredite nastanak fleka po koži.
Koju kremu za sunčanje kupiti, koje mleko za telo najbolje neguje kožu, smem li da se sunčam s puderom na licu? Da li će mi kapsule s beta-karotenom pomoći da pocrnim...?
Ovo su samo neke nedoumice koje muče mnoge koji se upravo pakuju za more ili su se vratili, pa traže čarobnu formulu da sačuvaju preplanulost. U oba slučaja nije na odmet čuti korisne savete. Pitali smo dr Meri Aleksosku Jankijević, dermatologa Opšte bolnice Bel Medic, zašto nam lice bukne nakon sunčanja, kako da sprečimo pojavu fleka i da li postoji način da sačuvamo tamnu boju.
PROČITAJTE JOŠ: ŠEĆER, LIMUNOV SOK I VODA: ovu smesu za otklanjanje dlačica koristila je Kleopatra, a zbog njenih prednosti počećete i vi
Mada već znamo napamet da je preterano sunčanje štetno zbog UV zraka koji izazivaju opekotine, preterano starenje a dugoročno i rak kože, lekari nas početkom svake sezone iznova opominju. Mnogo manje se čuju one dobre strane izlaganja sunčevim zracima. Međutim, treba biti oprezan i ostati u hladu u toku najtoplijeg dela dana.
- Umereno sunčanje zimi, kao i leti u ranim jutarnjim i kasnim popodnevnim satima preporučljivo je i zdravo. To se naročito odnosi na bebe, malu decu i starije osobe. Sunce pospešuje stvaranje vitamina D koji reguliše mineralizaciju kostiju i metabolizam kalcijuma u organizmu. Njegov nedostatak dovodi do osteoporoze. Oko 80 odsto vitamina D sintetiše se pod dejstvom UVB zraka, dok se samo oko 20 odsto apsorbuje iz hrane - kaže naša sagovornica.
Dok smo na moru, često stičemo utisak da nam se stanje kože znatno popravilo, pogotovu ako smo imali problema s bubuljicama i crvenilom, pa mnogi veruju da sunce deluje lekovito i popravlja ten.
- Zbog sunca i boravka na moru površina kože postaje suvlja, međutim, u dubljim delovima kože, gde se nalazi uzrok nastajanja akni, stanje ostaje nepromenjeno. Sunce ne rešava problem trajno, nego samo privremeno, pa zato kasnije uvek dođe do pogoršanja. Veoma je važno, ukoliko imate ovaj problem, da posle letovanja posetite dermatovenerologa da biste dobili savet ili terapiju, ako je potrebno - savetuje dr Aleksoska Jankijević.
Oni koji imaju problematičan ten trebalo bi da povedu računa o izboru kreme za sunčanje da ne bi dodatno pogoršali stanje.
- Trebalo bi koristiti nekomedogene kreme za sunčanje, kao i celokupnu kozmetiku koja je namenjena koži sklonoj aknama. Ne savetuje se korišćenje ulja i masnih krema, koje zatvaraju pore. Kad god možete, dobro je da uklonite kremu i lice očistite blagom micelarnom vodom. Ne preporučuje se korišćenje bilo kakve terapije (sistemske ili lokalne), jer često nisu dobar izbor za ovaj tip kože. Uvek treba koristiti antisolarnu zaštitu sa SPF 50+ UVB i UVA filtere, i dati prednost preparatima proizvođača medicinske kozmetike. Njihovi proizvodi ne sadrže parabene, nekomedogeni su i stabilni nakon nanošenja. Kremu možete izabrati i prema tipu svoje kože, bilo da je osetljiva, sklona aknama bilo da ima hiperpigmentacije. Za decu moraju da se koriste isključivo preparati namenjeni njima, a bebe do godinu dana ne smeju biti izložene direktnim sunčevim zracima - navodi naša sagovornica.
ZAŠTO NASTAJU FLEKE NA KOŽI PROČITAJTE OVDE